První blok Temelína měl znovu problémy

Jaderná elektrárna Temelín měla po dvou dnech zkušebního provozu závadu, která odstavila turbogenerátor u prvního bloku. Obsluha elektrárny během středy odstranila zjištěnou netěsnost zařízení a večer mohl být první blok opět připojen do rozvodné sítě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Turbogenerátor u prvního bloku se v úterý zastavil, protože čidlo ochrany nahlásilo falešný poplach. Po jeho výměně se ale přišlo na skutečnou závadu, kterou byla právě netěsnost na turbogenerátoru. Ve středu ráno proto pracovníci elektrárny snížili výkon reaktoru na tři procenta a během dne provedli potřebné úpravy.

Energetici varují před nedostatkem proudu a vyhlásili regulační stupeň jedna. Důvodem je podle provozovatele energetické přenosové soustavy - ČEPS - nedostatečná nabídka elektřiny od výrobců, způsobená řadou poruch zdrojů. Generální ředitelka ČEPSu Ludmila Petráňová Radiožurnálu potvrdila, že tento stav částečně souvisel také s výpadkem Temelína.

Marika Táborská, Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme