První blok Temelína ve zkušebním provozu

První blok Temelína přešel před polednem do zkušebního provozu. Stalo se tak asi dvě hodiny poté, co získal povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost i stavebního úřadu. Zkušební provoz potrvá 18 měsíců a první blok elektrárny v něm bude už plnohodnotnou součástí energetické sítě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín | Foto: Milan Kníže

Jaderná elektrárna Temelín může po 19 měsících zkoušek zahájit zkušební provoz prvního bloku. Kromě povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost získala elektrárna i souhlas stavebního úřadu. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí Temelína Milan Nebesář. "Je to významný krok v životě elektrárny. Poprvé se rozjede na stoprocentním výkonu. Dá se říct v komerčním provozu, i když ještě s určitými zárukami od dodavatelů."

Zkušební provoz potrvá 18 měsíců a první blok elektrárny v něm bude už plnohodnotnou součástí energetické sítě. Tato doba je podle předsedkyně úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové běžná i v zahraničí. Není podle ní ale vyloučeno, že i během ní bude nutné blok odstavit a zařízení doladit.

Spuštění zkušebního provozu v Temelíně přihlíželi osobně i premiér Miloš Zeman a jeho ministr pro průmysl Miroslav Grégr.

Před branami elektrárny protestovali ekologové. Dana Kuchtová ze sdružení Jihočeské matky označila načasování akce za trapné předvolební divadlo, v němž až na posledním místě stojí skutečná připravenost elektrárny. Ekologové podle ní budou i nadále usilovat o zastavení temelínského reaktoru.

Zatímco první blok Temelína vstupuje do zkušebního provozu, na druhém bloku pokračují fyzikální testy spouštění.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme