První čtvrtletí zaznamenalo mírný růst mezd

Průměrná hrubá mzda vzrostla v letošním prvním čtvrtletí meziročně o téměř tisíc korun, a meziroční nárůst mezd tak zpomalil na necelých šest procent, což je nejméně od roku 1993. Dnes to oznámil Český statistický úřad s tím, že se reálná mzda zvýšila o více než čtyři procenta. Podle hlavní ekonomky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové se nůžky mezi platy různých profesí stále rozevírají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České papírové bankovky | Foto: Jan Rosenauer

"Zatímco nejvyššího růstu tradičně dosáhly platy v odvětví finančního zprostředkování, nejnižší růst byl naopak v odvětvích ubytování a stravování. Zároveň také platí, že v oborech, kde jsou zaznamenány největší platy, také dochází k největšímu nárůstu a naopak," říká ekonomka, která se dále zaměřuje na růst mezd: "Porovnáváme-li růst produktivity práce a růst reálných mezd, vyjde nám, že ekonomika si může dlouhodobý růst reálných mezd o plus minus čtyři procenta tak akorát dovolit."

Šichtařová očekává, že by průměrná hrubý měsíční mzda mohla koncem roku překročit hranici jednadvaceti tisíc korun, nyní dosahuje sedmnácti a půl tisíce. Jak dále Českému rozhlasu řekla ekonomka Šichtařová, růst nominálních mezd se dlouhodobě zpomaluje.

"Hlavní příčinou mzdové zpomalování je nízká inflace. Při mzdových vyjednáváních z ní pak zaměstnavatelé i zaměstnanci pravidelně vycházejí, a na další rok tak dohodnou umírněný mzdový nárůst. Pokud se na problém podíváme opačně, tak mírný růst mezd nevytváří tlak na inflaci, a tím pádem vzniká začarovaný kruh," říká hlavní ekonomka společnosti Next Finance.

Podle ekonomky také růst reálných mezd umožní mírně větší utrácení než loni a tedy vyšší soukromou spotřebu. Navíc máme rychlejší růst mezd než zbytek Evropské unie a tím se dostáváme stále blíž její úrovni.

Markéta Pešková, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme