První čtvrtletí zaznamenalo mírný růst mezd

Průměrná hrubá mzda vzrostla v letošním prvním čtvrtletí meziročně o téměř tisíc korun, a meziroční nárůst mezd tak zpomalil na necelých šest procent, což je nejméně od roku 1993. Dnes to oznámil Český statistický úřad s tím, že se reálná mzda zvýšila o více než čtyři procenta. Podle hlavní ekonomky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové se nůžky mezi platy různých profesí stále rozevírají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České papírové bankovky | Foto: Jan Rosenauer

"Zatímco nejvyššího růstu tradičně dosáhly platy v odvětví finančního zprostředkování, nejnižší růst byl naopak v odvětvích ubytování a stravování. Zároveň také platí, že v oborech, kde jsou zaznamenány největší platy, také dochází k největšímu nárůstu a naopak," říká ekonomka, která se dále zaměřuje na růst mezd: "Porovnáváme-li růst produktivity práce a růst reálných mezd, vyjde nám, že ekonomika si může dlouhodobý růst reálných mezd o plus minus čtyři procenta tak akorát dovolit."

Šichtařová očekává, že by průměrná hrubý měsíční mzda mohla koncem roku překročit hranici jednadvaceti tisíc korun, nyní dosahuje sedmnácti a půl tisíce. Jak dále Českému rozhlasu řekla ekonomka Šichtařová, růst nominálních mezd se dlouhodobě zpomaluje.

"Hlavní příčinou mzdové zpomalování je nízká inflace. Při mzdových vyjednáváních z ní pak zaměstnavatelé i zaměstnanci pravidelně vycházejí, a na další rok tak dohodnou umírněný mzdový nárůst. Pokud se na problém podíváme opačně, tak mírný růst mezd nevytváří tlak na inflaci, a tím pádem vzniká začarovaný kruh," říká hlavní ekonomka společnosti Next Finance.

Podle ekonomky také růst reálných mezd umožní mírně větší utrácení než loni a tedy vyšší soukromou spotřebu. Navíc máme rychlejší růst mezd než zbytek Evropské unie a tím se dostáváme stále blíž její úrovni.

Markéta Pešková, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme