První dny nemocenské budou možná opět placené. Návrh projedná vláda

Vláda projedná návrh, podle kterého by zaměstnanci opět dostávali peníze za první tři dny nemocenské. Peníze by měly vyplácet firmy. Jako kompenzaci by zaměstnavatelé měli snížené odvody na nemocenském pojištění. Ti s tím ale nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi marodí častěji než dřív. Podle statistického úřadu jde zhruba o pětiprocentní nárůst oproti předchozímu roku. | Foto: Fotobanka Pixabay

Lidé, hlavně zaměstnaní ve firmách, by proplácení přivítali. Návrh na změnu už v minulosti předložil senátor Zdeněk Škromach z ČSSD:

„Při krátkodobé nemoci lidé raději nejdou marodit nebo přecházejí nemoc, protože když si vezmete 5 pracovních dnů a z toho 3 neplacené, tak je to pro mnohé lidi je to poměrně výrazný dopad do rodinných rozpočtů.“

Proplácení nemocenské od prvního dne podpořili i odboráři, před časem to potvrdil místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek:

„Pro lidi s vyššími příjmy je to takové divné, že se někdo pere o pár korun, ale pro ty lidi, co vydělávají 9, 10, 12 a 15 tisíc korun, tak pro ně každý den ztracený mzdy je strašně drahá věc. Takže z našeho hlediska je nezbytné ty tři dny zrušit nebo se postarat o to, aby se výrazně zvýšila ta náhrada v těch dalších dnech.“

Vládní strany mají v koaliční smlouvě zrušení takzvané karenční doby. Podmínkou ale je, že by s tím měla souhlasit celá tripartita. Právě tady ale návrh naráží, většina zaměstnavatelů totiž s obnovením nemocenské od prvního dne dlouhodobě nesouhlasí.

„My jsme proti. Nesli bychom zase tu tíhu odpovědnosti a to včetně těch finančních nároků, které jsou,“ vysvětlil důvod prezident Konfederace zaměstnavatelských svazů Jan Wiesner.

Podle průzkumu Hospodářské komory jsou proti novele tři čtvrtiny zaměstnavatelů. Výhrady měly i koaliční KDU-ČSL a hnutí ANO. Návrh, který jde na vládu, proto nakonec počítá s nižšími odvody, které firmy platí na pojistném na sociální zabezpečení. To by mělo podnikům vynahradit zvýšené náklady.

Zaměstnavatelé se ale obávají, že lidé začnou nemocenskou znovu zneužívat. Lékaři a odboráři oponují, že už dnes si lidé na léčení berou dovolenou nebo nemoci raději přecházejí.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme