První rok v EU pomohl růstu české ekonomiky

První rok členství České republiky v Evropské unii přinesl domácí ekonomice dvojnásobný růst, než je unijní průměr. Češi mají zároveň nejvyšší platy ze všech nových zemí unie. Vstup do EU byl tedy pro Českou republiku jednoznačně pozitivní. Tvrdí to alespoň místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

logo Evropské unie

Podle něj už ale Česká republika nemůže konkurovat ostatním státům levnou pracovní silou. Měli bychom tedy posílit kvalitu i objem technického vzdělávání. "Dnes se ukazuje, že pro lidi vzdělané v technických oborech se najde uplatnění na všech úrovních a musíme začít od posílení vzdělávání už na učňovských oborech. Po vysokoškolsky vzdělaných absolventech bude také velká poptávka. To spektrum je opravdu velmi široké a bude záležet jenom na tom, jak kvalitní pracovní sílu budeme moci nabídnout. Zájem o Českou republiku určitě bude," říká Jahn.

Podle něj vstup Česka do EU pomohl také v oblasti přílivu přímých zahraničních investic. "Většina firem, které přicházejí investovat do České republiky, ať už v oblasti výroby nebo služeb, od nás dodává na trhy EU. Ta struktura investic se mění. Budou to náročnější výroby s vysokou přidanou hodnotou, budou to vysoce sofistikované služby. Takže ten příliv bude pokračovat, ale bude v poněkud jiných sektorech než v minulosti," zhodnotil výhled Česka na budoucí zahraniční investice Jahn.

Místopředseda vlády pro ekonomiku kladně hodnotí i dynamiku růstu ekonomiky v České republice. Česko podle něj dosáhlo dvojnásobného růstu ekonomiky ve srovnání s průměrem unie a Češi mají zároveň nejvyšší průměrné platy z nových členských zemí. Česko mělo zároveň největší dynamiku růstu exportu v celé Evropě.

"Vlastně větší dynamiku na světě měly pouze dvě země. Důležité je, že roste i přidaná hodnota exportu. To znamená, že nevyvážíme pouze nějaké jednoduché výrobky, nebo suroviny, ale vyvážíme opravdu velmi sofistikované výrobky. A já myslím, že ten kladný trend růstu exportu bude pokračovat."

Pozitivní z pohledu Martina Jahna je také, že se nepotvrdily ani obavy z velké inflace a znehodnocování úspor. "Měli jsme jednu z nejnižších inflací v Evropě, například třikrát nižší než na Slovensku a solidní byl i růst mezd. Z těch zemí ve střední a východní Evropě, které loni přistoupily máme dnes největší průměrnou mzdu," dodal Jahn.

David Vandrovec, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme