První velká firma, která dodává pokladny pro EET, končí. Doplatila na konkurenci

První velký dodavatel pokladen pro elektronickou evidenci tržeb končí. Podle serveru iDNES je společnost EET One v insolvenci. Doplatila na to, že se do byznysu pustilo příliš mnoho firem. Ty měly i kvůli odhadům finanční správy přehnaná očekávání ohledně počtu podnikatelů, kteří budou tržby evidovat.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staré kasy nedělaly nevidomým velké problémy (ilustrační foto)

Staré kasy nedělaly nevidomým velké problémy (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Freeimages

Společnost E.E.T. One poslala svým zákazníkům e-mailem zprávu, ve které píše, že se její ekonomická situace vyvinula tak negativně, že dne 28. 6. 2017 byl na společnost podán návrh na insolvenci. Podle informací serveru iDnes firma dluží své PR agentuře přes dva miliony korun. Vedle toho dluží stovky tisíc korun i svým zaměstnancům.

Zákazníkům firmy to přinese různé komplikace. Jednak budou jen složitě dostávat zpět peníze, za které si služby předplatili na několik měsíců. A pak budou muset řešit přechod k jiného poskytovateli EET pokladen.

Přehnaná očekávání

Celkově bylo podle finanční správy k 11. červenci 2017 přidělených téměř 185 tisíc autentizačních údajů. Ovšem skutečně evidujících poplatníků bylo necelých 153 tisíc. Podle Františka Brože, mediálního zástupce jedné z firem dodávajících EET pokladny, se můžeme brzy dočkat i dalších firem, které se dostanou do problémů.

Počítáme, že účtenkovou loterii spustíme začátkem listopadu, oznámil ministr Pilný

Číst článek

„Není to rozhodně až takové překvapení. Stejný vývoj ostatně nastal v Chorvatsku, kde se počet firem na trhu s pokladnami EET také výrazně zredukoval. V České republice ovšem bylo to specifikum, že kvůli EET vznikla celá řada tzv. rychlokvašek, které s gastronomií nebo retailem neměli nic společného a jejich očekávání bylo přehnané, často až čtyřnásobně,“ vysvětluje Brož.

Dodavatelé EET pokladen ale připomínají, že při nákupu zásob vycházeli z odhadů finanční správy. Ještě krátce před 1. březnem, kdy museli začít evidovat tržby obchodníci, očekávala finanční správa 250 tisíc firem, které se zapojí do EET. Ve skutečnosti jich ale byla od března jen necelá polovina. Navíc chytré pokladny, které leží ve skladech, zastarávají a časem tak čím dál víc ztrácejí na hodnotě.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme