Prvních 20 lidí si v Česku nechalo implantovat pod kůži čip. Pro platbu jim stačí mávnutí ruky

Asi dvacet lidí si v Česku nechalo pod kůži na ruku implantovat čip. Mohou tak třeba platit ve vybraných podnicích, podobně jako bezkontaktní kartou, nebo odemykat mobilní telefony. Platba je ale zatím možná pouze v bitcoinech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

technologie - čip - technologické společnosti | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, tec_estromberg

Jak se čip pod kůži vkládá, vysvětlil v pořadu Online Plus Jan Hubík z neziskové organizace Paralelní Polis.

„Žádné velké komplikace s tím nejsou, protože když si to koupíte, tak to přijde zabalené ve sterilním obalu, čip je přednabitý v injektoru. Takže jediné, co se udělá, je, že se vydezinfikuje ruka, čip rozbalí ve sterilním prostředí a implantuje podobně jako injekce.“

Čip o rozměru dvakrát dvanáct milimetrů se vkládá na hřbet levé ruky, mezi palec a ukazováček. Počet zájemců o implantát podle Hubíka roste.

„První implantační událost byla letos na konci ledna. Druhou jsme udělali v září a už teď bylo zájemců dvakrát víc než v prvním kole,“ dodává.

Australan Wright přiznal, že je zakladatelem virtuální měny bitcoin

Číst článek

Platba je možná zatím jen v bitcoinech. Čipy pod kůži ale místo vstupenek nabídl svým fanouškům například i fotbalový klub Tigre v Argentině.

Také stovky zaměstnanců švédského kancelářského komplexu ve Stockholmu mají pod kůží čipy a vstupují do budovy jen přiložením ruky ke čtečce.

Tomáš Bystrý, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme