Prvním úkolem řecké vlády je přesvědčit eurozónu o revizi splácení dluhu

Řecká vláda je sestavená. Nový řecký premiér Antonis Samaras už se nechal slyšet, že jedním z prvních úkolů vlády bude přesvědčit eurozónu o nutnosti revize podmínek splácení řeckého dluhu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko, eurozóna, EU, Evropská unie

Řecko, eurozóna, EU, Evropská unie | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters informovala, že řecká vláda osloví mezinárodní řecké věřitele s žádostí o rozšíření časového rámce pro realizaci škrtů o dva roky.

Hlavní analytik společnosti Patria David Marek tvrdí, že nutnosti změn jsou si všechny zúčastněné strany dobře vědomy.

„Plán, který byl připraven pro Řecko letos v březnu, byl od začátku nereálný. Revize podmínek, aby umožnila alespoň určitou realitu, je nezbytná. Záleží hlavně na eurozóně, především Německu, do jaké míry z toho programu ustoupí,“ říká Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úkoly, které stojí před novou řeckou vládou, zhodnotil hlavní analytik společnosti Patria David Marek

Strany vládní koalice, mezi které patří kromě Nové demokracie a PASOKu také Demokratická levice se zkratkou DIMAR, se údajně dohodly na tom, že budou prosazovat také prodloužení poskytování podpory v nezaměstnanosti a omezení propouštění ze státního sektoru.

„Řecko potřebuje vyřešit složitý úkol, jak postupně snižovat své zadlužení. To se může podařit, protože jeho rozpočtový deficit se už výrazně snížil. Zároveň je třeba nastartovat ekonomický růst,“ vysvětluje Marek a dodává:

„Sociální politika, respektive dávky v nezaměstnanosti, jsou určitý prototypický nástroj. Na jedné straně zvyšují rozpočet, na druhé straně podporují domácí ekonomiku.“

Vláda má podle něj situaci v rukou do takové míry, do jaké si ji dokáže prosadit.

„V Řecku je systém vládnutí do značné míry rozložen kvůli špatnému výběru daní, korupci, klientelismu. Tyto problémy připomínají mnohé jiné evropské země včetně Česka. Je jen otázka, jak silná bude chtít vláda být. Pokud dokáže vrátit systém vládnutí do normálních kolejí, bude to jen dobře,“ soudí analytik.

Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme