Půjčky jsou výhodnější než spoření

Půjčit si peníze je nyní velmi výhodné. Klíčová úroková sazba, která ovlivňuje chování peněžních ústavů, je totiž jen tři procenta. Centrální banka tak od minulého týdne bojuje se silnou korunou. Krok vítají hlavně exportéři, kteří za vyvážené zboží dostanou víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Jen loni o úvěr požádalo 750 tisíc domácností. Další statisíce si každoročně ročně berou zboží na splátky. Potvrzuje to finanční poradce Jaroslav Lohniský. "Ti si půjčujou na hotovostní půjčky, na ojetá auta, dovybavení bytu, elektroniku." Nejčastější bývají stotisícové půjčky. Díky nižším úrokům můžeme během čtyř let splácení ušetřit až 2 a půl tisíce korun. Majitelé hypotečních úvěrů si ještě víc polepší. Umořování miliónové hypotéky zlevní skoro o 200 tisíc korun.

Co se prozatím nedá odhadnout, je reakce leasingových společností. Nakonec určitě zlevní také. Petr Lehký ze Škofinu si ale netroufá odhadnout o kolik. "Financování leasingových společností je na bázi dlouhodobých úvěrů a ta rychlost toho promítnutí nemusí být úplně adekvátní tomu, jak by si ten konečný zákazník představoval."

Historicky nejnižší úvěry dostávají Česko na úroveň obvyklou v sousedních zemích. Naši sousedé z Evropské unie většinou vůbec nespoří. Zajímají je pouze rychlé nákupy prostřednictvím půjček.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme