Půlený chléb a nebalené koblihy začínají mizet z pultů

Z regálů samoobsluh už začínají mizet koblihy, koláče a krájený chléb. Může za to nová vyhláška ministerstva zdravotnictví, která nařizuje pečivo balit nebo ho nabízet za pultem. Inspektoři už kontrolují jednotlivé prodejny, zda je nová vyhláška dodržována. Pokuty ale zatím neudělují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chleba | Foto: www.jidlo-piti-ziti.cz

Jak dodává mluvčí České zemědělské a potravinářské inspekce Daniela Kolejková, inspektoři už dodržování vyhlášky kontrolují: "Znamená to, že v současné době probíhá celoplošně ústředně řízená kontrola, která se týká dodržování vyhlášky Ministerstva zdravotnictví. Výsledky zatím bohužel nemáme, protože tato kontrola je průběžná. V současné chvíli inspektoři zatím jdou cestou ukládaných opatření k nápravě zjištěných nedostaků a pokuty jsme tedy zatím neudělovali. Ta opatření se vždycky týkají toho, pokud je zjištěno, že některé body vyhlášky nejsou naplňovány, pak inspektor nařídí, aby do určitého termínu k tomu naplnění došlo. Pokud se třeba prodává nebalené zboží, tak jak to vyhláška zakazuje, je potřeba, aby se obchodníci zařídili v souladu se zněním této nové legislativní úpravy."

Podle tajemnice Svazu obchodu Marty Maradové už kvůli tomuto nařízení prodej pečiva v obchodech poklesl. "Máme takovéto signály." Obchodníci si také stěžují, že neměli dost času, aby se na novou situaci připravili. "Tato vyhláška vlastně dnem vyhlášení vstoupila v platnost, čili neumožnila vůbec žádnou přechodnou dobu."

Tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Mário Böhme toto tvrzení ale odmítá. "Tato vyhláška nebyla uvedena v život náhle. Tutéž úpravu totiž obsahují již starší právní normy, které platí od roku 1997."

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme