Putin a Monti jednají o dovozu ruského plynu a společných elektrárnách

Rusko a Itálie možná uzavřou další bilaterální smlouvy o dovozu plynu, které by mohly vzejít z dnešního jednání ruského prezidenta Vladimira Putina s italským premiérem Mariem Montim. V přímořském letovisku Soči mají mimo jiné probírat energetickou koncepci, a kde je Rusko, tam je vždy otevřena právě i otázka plynu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba plynovodu | Foto: Eva Holá

Spekuluje o tom ruská informační tisková agentura ITAR-TASS.

Podle energetického konzultanta Vratislava Ludvíka je pravděpodobné, že dohoda bude výhodná především pro Rusko. Státníci jednají zřejmě o dvou projektech.

Tím prvním je výstavba plynovou South Stream, respektive odbočka tohoto plynovodu ve směru na Itálii, kterou by se – jako v případě Nord Streamu – obešla Ukrajina. Ruský plyn zatím proudí do Itálie přes ni, Slovensko a Rakousko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystané rusko-italské dohodě o dovozu plynu hovořil ve Světě o druhé energetický konzultant Vratislav Ludvík

„Druhá záležitost se týká spíše elektroenergetiky a svým způsobem to dává za pravdu mým původním předpokladům, které vyplývaly z dohod uzavřených mezi Gazpromem a framcouzskou EDF. Jedná se zřejmě o dodávky plynu pro společně stavěné plynové elektrárny na území Itálie,“ doplňuje Ludvík.

Dodává, že společné elektrárny jsou pro Rusy velice důležité a Gazprom prý stojí před poměrně složitým rozhodnutím. Díky přetlaku zdrojů plynu v Evropě začíná ztrácet pozice a je jen otázkou času, kdy ztratí i dlouhodobé kontrakty, kterými si do dnešní doby váže společnosti, jako jsou italský Snam nebo česká RWE.

„V momentě, kdy kontrakty padnou, musí je Rus nahradit něčím jiným, a to spotřebou ve společných plynových elektrárnách,“ vysvětluje.

Rusko-italská spolupráce je dlouholetá. Snam je jedním z prvních odběratelů ruského zemního plynu v rámci projektu tranzitního plynovodu.

Martina Mašková, Lucie Maňourová, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme