Putin bude v Kyjevě jednat o energetice

Jak dál v oblasti energetiky, to bude hlavní téma dnešní návštěvy ruského premiéra Vladimíra Putina v Kyjevě. Ukrajina je připravena jednat s Ruskem o vytvoření společného energetického podniku, Kyjev zase tlačí na Moskvu, aby pro Ukrajinu snížila cenu plynu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský premiér Vladimír Putin

Ruský premiér Vladimír Putin | Zdroj: ČTK

Moskva je připravena snížit cenu plynu, pokud bude Ukrajina souhlasit se sloučením jeho státem vlastněné společnosti Naftogaz s ruským energetickým gigantem Gazpromem. Ukrajina ale zatím trvá na společném podniku, tvořeném dvěma národními společnostmi.

Rusko chce mít přístup k řízení ukrajinských plynovodů, Ukrajina chce být dál klíčovou transportní zemí. Plyn ale potřebuje i pro vlastní spotřebu, tržní ceny, které platí ostatní odběratelé, jsou pro ukrajinskou ekonomiku devastující.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme