Putin chce prodloužit šrotovné až do konce roku 2012

V Rusku prodlouží šrotovné až do konce roku 2012. Oznámil to včera premiér Vladimír Putin s tím, že na něj bude vyčleněno dalších 14 miliard rublů. Pokud si v Rusku od března koupíte nový vůz smontovaný v místních závodech, tak při odevzdání vozu staršího deseti let dostanete prémii 50 tisíc rublů, v přepočtu 31 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobilka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Díky šrotovnému se v Rusku zvýšil prodej automobilů. Zatímco loni se podle podnikatelského sdružení AEB v důsledku hospodářské krize prodej propadl téměř o polovinu na milion 460 tisíc vozů, tak letos se očekává nárůst prodeje o více jak 200 tisíc vozů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodloužení šrotovného v Rusku mluvil na Rádiu Česko výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států František Masopust.

„Začátek šrotovného provázela určitá nedůvěra a já si myslím, že to prodloužení je fenomén, který vychází z toho, že nedůvěra začala v druhé polovině roku opadat a v dalším roce se předpokládá, že nárůst bude,“ vysvětluje prodloužení šrotovného výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států František Masopust.

Šrotovné bylo ale z části kritizováno za to, že jen odsune problémy firem vytvořením umělé poptávky. Podle Masopusta tu takové riziko stále hrozí: „Toto riziko existuje. Ti, kteří si v dohledné době chtějí koupit auto, využijí tohoto okamžiku a za tři čtyři roky se může objevit perioda, kdy poptávka půjde tvrdě dolu.“

Václav Pešička, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme