Putin chce prodloužit šrotovné až do konce roku 2012

V Rusku prodlouží šrotovné až do konce roku 2012. Oznámil to včera premiér Vladimír Putin s tím, že na něj bude vyčleněno dalších 14 miliard rublů. Pokud si v Rusku od března koupíte nový vůz smontovaný v místních závodech, tak při odevzdání vozu staršího deseti let dostanete prémii 50 tisíc rublů, v přepočtu 31 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobilka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Díky šrotovnému se v Rusku zvýšil prodej automobilů. Zatímco loni se podle podnikatelského sdružení AEB v důsledku hospodářské krize prodej propadl téměř o polovinu na milion 460 tisíc vozů, tak letos se očekává nárůst prodeje o více jak 200 tisíc vozů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodloužení šrotovného v Rusku mluvil na Rádiu Česko výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států František Masopust.

„Začátek šrotovného provázela určitá nedůvěra a já si myslím, že to prodloužení je fenomén, který vychází z toho, že nedůvěra začala v druhé polovině roku opadat a v dalším roce se předpokládá, že nárůst bude,“ vysvětluje prodloužení šrotovného výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států František Masopust.

Šrotovné bylo ale z části kritizováno za to, že jen odsune problémy firem vytvořením umělé poptávky. Podle Masopusta tu takové riziko stále hrozí: „Toto riziko existuje. Ti, kteří si v dohledné době chtějí koupit auto, využijí tohoto okamžiku a za tři čtyři roky se může objevit perioda, kdy poptávka půjde tvrdě dolu.“

Václav Pešička, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme