Řada Čechů dává přednost tuzemské drůbeži. Dovozu z Polska nevěří

Řada českých zákazníků raději sáhne po domácím drůbežím mase. Někteří mu dávají přednost před dovozem, aby podpořili místní výrobu, jiní se drůbeže z dovozu bojí, obavy mají hlavně z polského importu. Státní veterinární správa mezitím rozjela po celém Česku mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na přítomnost zakázaných antibiotik v mase dováženém ze zemí Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuře | Foto: Fotobanka PhotoRack

„Nejraději kupuji české maso,“ uvedla zákaznice v jedné z pražských masen. „Nevěřím polskému masu,“ vysvětlila další nakupující, proč si vybrala zrovna český výrobek.

Inspektory tentokrát zajímá metronidazol, který měl být v drůbežím a hovězím mase z Polska.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontrolách drůbežího masa mluvil v Ranním interview Radiožurnálu ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena

Polští veterináři ale zprávy o dopování hovězího dobytka a drůbeže zakázanými antibiotiky popírají.

Odborníci z jednotlivých krajských veterinárních správ musí prověřit všechny došlé zásilky. Zajímá je především to, jak jsou výrobky označené a jakou teplotu mají.

Při kontrolách nezapomenou rovněž na zdravotní nezávadnost drůbežího masa. Akce veterinární správy potrvá dva týdny a podle mluvčího úřadu Josefa Dubna vyjde na půl milionu korun.

Slovenští veterináři našli v polském mase zakázaná antibiotika, kontroly běží i v ČR

Číst článek

V každém kraji bude odebráno až pět vzorků, které se otestují. „Je to jedna z mimořádných kontrolních akcí, které Státní veterinární správa vyhlašuje,“ vysvětlil Duben.

Metronidazol – tato chemická látka je zakázána podávat hospodářským zvířatům. Zvyšuje přírůstky drůbeže, působí podobně jako hormonální látky, které stimulují růst svaloviny.

Pokud se potvrdí nedostatky, inspektor zásilku pozastaví a došetří látky: „Je zahájeno správní řízení a udělena pokuta. Maso je zlikvidováno na náklady dodavatele nebo je zavezeno přímo do kafilerie,“ říká ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena.

Za první čtyři měsíce letošního roku se do Česka podle ministerstva zemědělství dovezlo více než 35 tisíc tun drůbežího masa, a to především ze zemí Evropské unie.

Nejvíc se na dovozu drůbežího masa do Česka podílí Polsko, pak Maďarsko, Německo a Francie. Mezi lednem a dubnem letošního roku dodali Poláci až 17 tisíc tun drůbeže.

Michaela Vydrová, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme