Rakouský parlament přijal usnesení proti Temelínu

Rakouská Národní rada (dolní komora parlamentu) dnes krátce po půlnoci jednomyslně přijala usnesení, v němž žádá spolkovou vládu Wolfganga Schüssela, aby se na národní i evropské úrovni usilovala zabránit definitivnímu zpuštění jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Podle usnesení má Rakousko vést s Českou republikou jednání, během nichž by Vídeň měla svému severnímu sousedu v případě jeho odstoupení od provozování Temelína nabídnout pomoc. Spolková vláda má nadále prosazovat uskutečnění mezinárodní zkoušky vlivu české elektrárny na životní prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní rada se dále obrátila na rakouského ministra hospodářství Martina Bartensteina, aby v souladu s platnou legislativou připravil návrh na zákaz dovozu elektrické energie ze států, jejichž zařízení nejsou na odpovídající technické úrovni. Bartenstein přitom minulý týden v reakci na spuštění Temelína již zakázal import české elektřiny do Rakouska.

Dolní komora rakouského parlamentu dále žádá Bartensteina, aby prošetřil podezření z porušování hospodářské soutěže prostřednictvím cenového dumpingu při exportech elektřiny z ČR do Evropské unie (EU). Ministr by měl o rakouském postoji informovat i svého německého kolegu a požádat ho, aby postupoval v souladu s ustanoveními EU týkající se boje proti dumpingu.

Kromě toho má Bartenstein iniciovat rozhovory s německou spolkovou vládou, především s německým ministrem hospodářství, s cílem, aby Německo schválilo pravidlo umožňující podobně jako v Rakousku zakázat dovoz elektřiny z třetích zemí, jejichž zařízení nejsou bezpečná.

V usnesení dále Národní rada žádá rakouského ministra hospodářství, aby svému českému protějšku Miroslavu Grégrovi objasnil postoj Rakouska k dovozu elektrické energie z třetích zemí.

Během rozpravy členové sněmovny shodně vystupovali proti jihočeské elektrárně; poslanci se však rozcházeli v názoru na další postup Rakouska v boji proti Temelínu. Opozice na rozdíl od vládních Svobodných (FPÖ) prosazuje, aby Rakousko pomohlo ČR krýt část nákladů spojených s případným odstavením temelínské elektrárny. Poslankyně Zelených Eva Glawischnigová, která vedla rakouskou část delegace při návštěvě poslanců a expertů přímo v areálu české elektrárny, odmítla postoj populistické FPÖ vázat členství ČR v EU na odstavení Temelína. "Nemůže se předci stát, že ČR se nestane členem EU a Temelín bude v provozu," poznamenala.

Rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer sice ocenil, že v posledním období se mezi oběma zeměmi obnovily rozhovory o temelínské elektrárně, nadále však podle něj ohledně Temelína existuje mnoho nevyjasněných otázek. Kritizoval zejména nedostatečnou transparentnost a chybějící zkoušku vlivu elektrárny na životní prostředí. Sporná je i bezpečnost zařízení a ekonomická návratnost projektu, dodal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme