Rakušané prý skupují české pozemky na hranicích

Čeští zemědělci u hranic s Rakouskem bijí na poplach. Tamní půdu stále častěji skupují rakouští sedláci z Evropské unie. Oficiálně tak činit nemohou, ale kvůli nastrčeným českým společníkům vlastní už tisíce hektarů. Břeclavští a znojmští agrárníci dnes proto společně vyzvali vládu i poslance, aby výprodeji půdy zabránili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žně | Foto: Jan Rosenauer

Tuzemští zemědělci často přicházejí o pronajatou půdu, na které hospodaří. Nemají totiž dost peněz na to, aby si ji od vlastníka koupili. Cizinci zejména Rakušané jsou však solventnější. Jen na Znojemsku už přes své české společníky skoupili nejméně 900 ha. "Protože tyto firmy nabízejí těm stávajícím vlastníkům peníze a okamžitě to od nich odkupují." Často tak činí cizinci ze spekulativních důvodů.

Naše zákony by se proto měly upravit tak, aby dovolovaly pouze dlouhodobé vlastnictví půdy a pouze subjektům, které mají v tuzemsku také sídlo, míní předseda břeclavských agrárníků. "Není možné, že si rakouský sedlák něco vypěstuje, odveze to, neodvádí daně jako my, navíc pobírá dotace z Evropské unie a je nesmírně zvýhodněn."

Markéta Kaclová, Hana Ondryášová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme