Agentura Fitch Ratings snížila rating Slovenska o stupeň na známku A-. Reaguje tím na stav státní kasy

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska o jeden stupeň na úroveň A- z dosavadní známky A. Změna ratingu je podle agentury reakcí na zhoršení stavu veřejných financí země v uplynulých měsících a Fitch negativně hodnotí také výrazný nárůst dluhu. Informovalo o tom slovenské ministerstvo financí. Agentury Standard & Poor's a Moody´s v listopadu rating Slovenska nezměnily.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Fico zopakoval svůj trvající postoj, že slovenské finance jsou v katastrofálním stavu

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska o jeden stupeň na úroveň A- z dosavadní známky A | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Představitelé nové slovenské vlády již čtyřnásobného premiéra Roberta Fica, která nastoupila do úřadu letos v říjnu, opakovaně upozorňovali na špatný stav veřejných financí země.

Navzdory tomu nynější kabinet už prosadil vyplacení mimořádného příspěvku důchodcům celkově za 438 milionů eur (10,6 miliardy korun). Chystá také zavedení plnohodnotného 13. důchodu, což si vyžádá dodatečné náklady zhruba půl miliardy eur (12,2 miliardy korun) ročně.

Vyšší daně pro banky, méně pracovního volna i peněz pro média. Ficova vláda představila úsporný balíček

Číst článek

Kabinet rovněž schválil návrh konsolidačního balíčku, který počítá zejména se zvýšením sazeb některých daní, dále povinných zdravotních odvodů a s opětovným zavedením zvláštní bankovní daně.

Zvýšit by se rovněž měly příjmy státního penzijního systému, a to na úkor spoření lidí na důchod v soukromých fondech. Podle Fica bude jeho vláda ozdravovat veřejné finance jen o nejnižší možnou míru, kterou vyžadují pravidla Evropské unie.

Česká republika má od všech tří předních ratingových agentur vyšší rating než Slovensko. Například Fitch Ratings v létě potvrdila hlavní úvěrový rating Česka na stupni AA minus.

Hospodaření Slovenska se výrazně zhoršilo v roce 2020 po vypuknutí koronavirové nákazy, pro letošek zase země vyčlenila v rozpočtu značnou částku na kompenzace vysokých cen energií.

Před epidemií nemoci covid-19, kdy stejně jako nyní byla u moci Ficova strana Smer-sociální demokracie, tehdejší kabinety podle analytiků nevyužily hospodářského růstu alespoň k dosažení vyrovnaného rozpočtu, byť si tento cíl původně stanovily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme