Česko si udrželo hodnocení úvěrové spolehlivosti AA-, uvedla agentura Fitch. Výhled ratingu je stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ratingová agentura Fitch vydává každoročně hodnocení úvěrové spolehlivosti. | Zdroj: Reuters

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v České republice podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje.

Koruna posílila na hodnoty z loňského září. Investoři očekávají zvýšení úrokových sazeb

Číst článek

Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Agentura předpokládá, že hrubý domácí produkt letos vzroste o 4,1 procenta. V roce 2022 by pak měl přidat 4,9 procenta.

Žádné překvapení

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si Česko svou „skvělou pozici“ v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi „nejdisciplinovanější ekonomiky“ v Evropské unii. “Je to dobrá zpráva pro naše občany, pozitivní signál pro vládu a zklamání pro mediálně poplatné pop-ekonomy, jejichž černé scénáře se opět ani trochu nenaplňují,“ dodala ministryně.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme