Ratingové agentury se připojují k nátlaku na nutnost důchodových reforem

Pokud evropské země, ale i USA nebo Japonsko, nezačnou co nejdříve řešit růst výdajů v důchodovém systému a na zdravotní péči, hrozí jim už v roce 2015 rozsáhlé snížení ratingu. Informace zveřejnila agentura Standard & Poor´s.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci na výletě | Foto: Eva Odstrčilová

Ekonomiky a jejich sociální systémy nejsou na stárnutí populace vůbec připraveny. Jde o opakovaný apel nejenom ze strany ratingových agentur, ale i ze strany Světové banky, Mezinárodního měnového fondu a dalších institucí. Nejhorší situace je v Japonsku, druhou nejsilnější tendencí ke stárnutí populace má Česká republika.

Podle ekonoma Davida Marka ze společnosti Patria Finance musí postupně docházet buď k postupným parametrickým úpravám, nebo i k systémovým změnám, jak to čeká Českou republiku v nejbližší době.

„Mluvím o zavádění takzvaného druhého pilíře, aby důchodové systémy nezávisely pouze na quasi daňovém odvodu, ale také na osobních úsporách,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nutnost reformovat důchodové systémy potvrdil ve Světě o desáté ekonom David Marek z Patria Finance

Jednou z možných parametrických úprav je plošné snižování důchodů relativně vůči mzdám. Dalšími dvěma hlavními parametry v průběžném financování pak jsou věková hranice pro odchod do starobního důchodu a sazba sociálního pojistného, ze kterého se potom odvádí část do důchodového systému.

„Jakýkoli důchodový systém může být udržitelný. Záleží na tom, jestli se nedá najít varianta, která bude ekonomičtější pro budoucí důchodce. Světová banka nejčastěji doporučuje systém, který se opírá o tři až čtyři pilíře tak, aby se rozmělnila rizika jednotlivých částí,“ upozorňuje Marek.

K reformě zdravotnictví patří i etické otázky

Od roku 2014 začne ve Spojených státech platit Obamova zdravotní reforma. Jejím cílem je stabilizace americké zdravotní péče, náklady na zdravotnictví však rapidně stoupnou a budou silně zatěžovat veřejné finance.

Reformy zdravotnictví považuje Marek za komplikovanější: „Problém zdravotnictví reflektuje stejné příčiny jako problémy důchodového systému, řešit zdravotnictví je však obtížnější. Přistupují k tomu totiž etické otázky, zda by pro všechny měly být dostupné všechny nejnovější technologie, které ve zdravotnictví jsou, za cenu zadlužování zdravotnictví, nebo zda bude třeba limitovat péči vzhledem ekonomických limitům.“

Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme