Britská ekonomika je po jedenácti letech v recesi. Ve druhém čtvrtletí se meziročně propadla o 21,7 %

Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 20,4 procenta. V meziročním srovnání se hospodářství propadlo o 21,7 procenta. Uvedl to tamní statistický úřad na základě předběžných údajů. Od ledna do března, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie nemoci covid-19, se hrubý domácí produkt snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 procenta.

Londýn (Aktualizováno: 9:41 12. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská libra (ilustrační foto)

Údaje jsou ale mírně lepší, než se očekávalo. Ilustrační foto | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Britská ekonomika, která je šestá největší na světě, je tak poprvé po 11 letech v recesi, která se charakterizuje jako dva kvartály hospodářského poklesu po sobě.

Údaje jsou ale mírně lepší, než se očekávalo. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že ekonomika ve srovnání s předchozími třemi měsíci klesne o 20,5 procenta a v meziročním srovnání o 22,4 procenta.

Propad britské ekonomiky byl ale větší, než pokles 12,1 procenta vykázaný v eurozóně a 9,5 procenta, o kolik se v mezičtvrtletním srovnání snížil výkon americké ekonomiky.

V Česku v úterý přibylo 288 lidí s covidem-19, Brazílie hlásí denní nárůst opět přes 50 tisíc

Číst článek

Podle statistického úřadu se v červnu začaly objevovat známky ekonomického oživení. Ve srovnání s květnem hrubý domácí produkt za tento měsíc přidal 8,7 procenta, uvedl úřad. To je více než osm procent, které odhadovali analytici oslovení Reuters. Meziměsíční údaj za květen byl upraven směrem nahoru na 2,4 procenta z dříve udávaných 1,8 procenta.

V meziročním srovnání byl údaj za červen, kdy se začala uvolňovat protikoronavirová opatření, ale o 16,8 procenta slabší. Ve srovnání s květnem je to nicméně zlepšení – květnový meziroční propad činil 23,3 procenta.

„Ekonomika se v červnu začala vzpamatovávat... navzdory tomu zůstal HDP v červnu o šestinu nižší, než v únoru před úderem viru,“ řekl analytik Jonathan Athow.

„Dnešní čísla potvrzují, že nastaly těžké časy,“ uvedl britský ministr financí Rishi Sunak. „Stovky tisíc lidí již přišly o práci, a bohužel v příštích měsících mnoho dalších přibude,“ dodal.

Britská centrální banka minulý týden zveřejnila odhad, že ekonomika země se na svou dřívější úroveň nedostane před posledním kvartálem roku 2021. Varovala také před prudkým růstem nezaměstnanosti.

Británie patří k pandemií nejhůře postiženým evropským zemím. Drastický pokles vykazují i všechny velké ekonomiky eurozóny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme