Řecké akcie stoupají. Stát je ale nadále na pokraji bankrotu

Řecké akcie stoupají vzhůru. Řecký předseda vlády Jorgos Papandreu obměnil složení svého kabinetu, na což reagoval hlavní index athénské burzy nárůstem o 1,5 procenta. Nejvíce stouply akcie bankovních domů, které by měly mít ze změn ve vládě největší prospěch, očekává se od nich totiž zklidnění situace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecká banka v Athénách. | Zdroj: Reuters

Hodnotu zvýšily i ceny evropských akcií, došlo k nim po prohlášení francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, že řešení pro Řecko je potřeba najít rychle. Nebude to ale jednoduché, mezivládní jednání o další pomoci Řecku se totiž komplikují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik ČSOB Jan Bureš ve Světě o osmé.

„V současné době je důležité, aby Řecko dostalo peníze, které mu již byly odsouhlaseny. A aby pro rok 2012byla pomoc navýšena, protože Řecko je se svým plánem v určitém skluzu, respektive úkony nepřinášejí takový efekt, jaký se od nich očekával,“ vysvětlil analytik ČSOB Jan Bureš.

Analytici tvrdí, že i přes plánované zapojení soukromých investorů, které prosazuje německá kancléřka Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy, nemůže Řecko situaci zvládnout. I přes uvolnění další částí úvěru ve výši 100 miliard eur, o kterém mají rozhodnout ministři financí eurozóny, tak Řecko neustále balancuje nad propastí bankrotu.

„Je to dočasná stabilizace, respektive zastavení paniky, kterou jsme viděli na trzích v několik posledních dnech. Dobrou zprávu je skutečně to, že kancléřka Merkelová a prezident Sarkozy spolu našli společnou řeč. Respektive prosadil se francouzský přístup jemnějšího zapojení soukromých věřitelů,“ podotkl Bureš.

Upozorňuje ale na fakt, že už nyní je jasné, že všechny řecké dluhy do budoucna splatitelné nebudou. „Evropa se s tím bude muset nějakým způsobem vypořádat,“ řekl Bureš, který je zároveň spolupracovník Institutu pro Evropskou politiku Europeum. Hodně negativně se k celé věci staví ratingové agentury.

„V současné době je důležité, aby Řecko dostalo peníze, které mu již byly odsouhlaseny. A aby pro rok 2012byla pomoc navýšena, protože Řecko je se svým plánem v určitém skluzu, respektive úkony nepřinášejí takový efekt, jaký se od nich očekával,“ dodal analytik ČSOB.

ak, Zdeněk Strnad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme