Řecké banky otevřou v pondělí, výběr peněz zůstane omezený

Řecké banky v pondělí znovu otevřou, výběr peněz však zůstane i nadále omezený. Vyplývá to z dekretu, který dnes vydala řecká vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko požaduje dvouletou dohodu s unijním záchranným fondem ESM a souběžnou restrukturalizaci dluhu | Zdroj: Reuters

Řecké banky jsou skoro 3 týdny zavřené, ale Řekové si mohou vybírat hotovost z bankomatů. Aktuální denní limit je stanoven na 60 eur na jeden účet, tedy v přepočtu asi 1600 korun.

Dnešní vládní dekret změnil maximální výši výběru na 420 eur (v přepočtu zhruba 11 400 korun) za týden. Lidé tak sice budou moci týdně získat z účtu stejnou částku jako doposud, ale budou si ji moci vybrat najednou.

Řecké bankovní karty navíc budou moci držitelé opět používat k platbám při pobytu v zahraničí. V platnosti však zůstávají omezení pro přesun peněz z Řecka i pro zakládání nových účtů.

Obyvatele Helénské republiky ale zajímá i chystané zdražování, které se od pondělí dotkne i taxislužby a veřejné dopravy, kdy jízdenka bude stát zhruba o deset centů více, tedy asi o 2,70 Kč.

Řecký premiér Tsipras odstranil z vlády odpůrce reforem. Skončil i ministr Lafazanis

Číst článek

Že by banky mohly v pondělí opět otevřít pobočky, avizoval náměstek řeckého ministra financí Dimitris Mardas již ve čtvrtek.

Guvernér rakouské centrální banky a člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny to však v pátek popřel.

Agentura Reuters pak s odvoláním na zdroj z řecké bankovní asociace uvedla, že banky jsou připraveny znovu otevřít, musejí ale nejprve dostat povolení od řecké centrální banky a vlády.

Řecké banky byly v důsledku dluhové krize uzavřeny 29. června. ECB jim umožnila ve čtvrtek čerpat větší objem nouzových úvěrů, když zvýšila limit půjček z programu nouzového financování ELA o 900 milionů eur z dosavadních téměř 90 miliard eur. Řecké banky jsou už delší dobu na penězích z programu ELA závislé.

Robert Mikoláš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme