Řecko by podle premiéra Nečase mělo zbankrotovat

Řecko by mělo zbankrotovat, prohlásil český premiér Petr Nečas před bruselskou schůzkou evropských lídrů. Eurozóna a Mezinárodní měnový fond přitom chtějí Řecku poskytnout další půjčky za desítky miliard eur. Podmínkou je, že řecký parlament schválí nová úsporná opatření. Podle Nečase ale snaha o záchranu Řecka zřejmě neuspěje. Země by měla svůj dluh restrukturalizovat, tedy zbankrotovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas | Zdroj: ČTK

Eurozóna a Mezinárodní měnový fond už pro Řecko připravují nový záchranný balík. Podmínkou je, že řecký parlament přijme další úsporná opatření.

Přehrát

00:00 / 00:00

řecko-nečas-bankrot.mp3

Podle Nečase ale nové záchranné půjčky pouze oddálí řešení řeckého problému.

„Je skutečností, že restrukturalizace řeckého dluhu je zřejmě vhodnější cestou a je skutečně reálnou otázkou, na kolik odkládání tohoto problému pouze nevede k tomu, že toto řešení bude dražší a dražší,“ prohlásil Nečas těsně před začátkem summitu.

Premiér navíc dodal, že soukromí věřitelé Řecka by už teď měli přijít o část peněz, které zemi půjčili: „My jsme přesvědčeni, že by měl být zahrnut i soukromý sektor. Jsme přesvědčeni, že by to mělo být povinně.“

Podle Nečase by měli investoři souhlasit s tím, že své peníze dostanou zpět později. Na tom se ale eurozóna i přes snahu Německa nedokázala dohodnout. O nevyhnutelnosti řeckého bankrotu je přesvědčena i velká většina ekonomů.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme