Řecko by se mělo dočkat 12 miliardové splátky od eurozóny

Atény se snad už dnes dočkají rozhodnutí o další splátce pomoci od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Loni jim tyto instituce slíbily 110 miliard eur na úhradu jeho dluhů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atény | Foto: Martin Dorazín

Pomoci se odmítlo účastnit Slovensko s argumentem, že nepůjčí rozmařilým Řekům, když jsou sami Slováci chudší, než oni. Ministři financí eurozóny měli původně o další splátce pomoci rozhodnout na mimořádné schůzce. Nakonec se ale rozhodli jinak.

Místo létání na několik hodin do Bruselu v neděli, stačí videokonference v sobotu večer. Tak rozhodl šéf eurozóny – lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Ministři si tak mají vyměnit názory jen prostřednictvím elektronické sítě.

Hlavní podmínka poskytnutí páté splátky z přislíbené 110 miliardové pomoci je splněná. Řecký parlament i přes protesty radikální části společnosti schválil drastické škrty, úsporná opatření a privatizaci státního majetku.

Řekové se budou muset naučit žít bez výhod a subvencí, o kterých se jiným Evropanům ani nezdálo. I když se řečtí poslanci rozhodli podřídit se diktátu eurozóny a měnového fondu, je možné že rozhodnutí o půjčce nepadne ještě dnes.

Evropa možná ještě nechá Řeky užít si trochu napětí a o splátce 12 miliard by mohla rozhodnout až 11.července, tedy těsně před hrozícím řeckým bankrotem.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme