Řecko dostalo nůž na krk. Musí do 10 dnů ukázat vůli k reformám
Řecko musí do 10 dnů splnit ultimátum eurozóny. Má ukázat alespoň vůli k zavádění reforem, jinak se může rozloučit s další splátkou pomoci ze záchranného fondu. Po jednání ministrů financí eurozóny na to upozornil předseda tohoto uskupení, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.
Před vyplacením další částky musí Řecko jasně a důvěryhodně ukázat svou ochotu zavést ozdravný program dohodnutý v březnu.
Jean-Claude Juncker připomněl, že jde o celkem 89 kroků, které představují rozpočtové škrty, privatizaci, reformy pracovního trhu a změny ve výběru daní.
Řecko čeká na 31 miliard eur pomoci, které mu mají umožnit přežít další měsíce. Zatím ale nevykazuje velké pokroky v plnění unijních podmínek půjčky. Důkazy o opaku má podle Junckera předložit před summitem sedmadvacítky, který začíná 18. října.
Hosty Ozvěn dne na Radiožurnálu byli zaměstnanec řecké veřejnoprávní televize Pavlos Sidiropoulos a odborník na Německo z Ústavu mezinárodních vztahů Robert Schuster
V Aténách je právě dnes německá kancléřka Angela Merkelová. Její první návštěva od vypuknutí krize je přímo nabitá symbolikou a vzbuzuje velké očekávání, protože přichází ve chvíli, kdy je jasné, že Řecko potřebuje další pomoc.
Na návštěvu Merkelové reagují Řekové velmi negativně a chystají rozsáhlé protesty. Německo je v jejich očí původcem drastických úsporných opatření. Lidem s nelíbí hlavně to, že se škrty týkají v podstatě pouze zaměstnanců. Během příštích dvou let má být například propuštěno 150 tisíc zaměstnanců státní správy.
Angela Merkelová už před týdnem řekla, že bohatí Řekové, kteří mají v zahraničích investice celkem za více než 200 miliard eur, by měli investovat v Řecku a platit tam daně.
Němečtí politici jsou zatím v otázce postupu vůči Řecku jednotní. Shodují se, že by nemělo opustit eurozónu, kterou je třeba udržet ve stávající podobě.
Německo čekají za rok parlamentní volby a otázka záchrany eurozóny bude jedním z klíčových témat předvolební kampaně. Merkelové postoj k problémovým státům, tedy neposkytovat jim další půjčky, aniž by se tyto země snažily samy, má zatím u německé veřejnosti velkou podporu.