Řecko je na pokraji státního bankrotu

Řecko se topí ve spirále dluhů. Finanční trhy začaly otevřeně spekulovat o možnosti, že tato země zbankrotuje. Vážná situace Řecka se stane tématem schůzky lídrů zemí Evropské unie v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský palác, Atény

Prezidentský palác, Atény | Foto: europa.eu

Řecký dluh se příští rok vyšplhá na 125 procent hrubého domácího produktu. Řecko se tak stane nejzadluženější zemí Unie. Také deficit státního rozpočtu se šplhá do závratných čísel.

Finanční trhy už reagovaly. Athény si tak půjčují za stále vyšší úrok, což dluhovou spirálu ještě prohlubuje. Rating řeckých státních financí se už propadl na úroveň, která už v Unii není považována za bezpečnou.

V pozadí se vznáší otázka, zda by Řecku v případě bankrotu pomohly ostatní země eurozóny. Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila solidaritu mezi státy, které platí eurem. Zároveň se ale s představiteli ostatních zemí shoduje, že Řecko musí udělat velmi bolestné reformy.

Igor Maňour, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme