Řecko má zvýšený rating, avšak investory nepřitahuje

Ratingová agentura Standard & Poor's zvýšila rating Řecku. Ten je sice pořád ve spodní části spekulativního pásma, neoznačuje se ale už slovním spojením "selektivní bankrot", ale "třemi C". Agenturu ovlivnilo úspěšné dokončení výměny státních dluhopisů soukromými investory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atény čekají na zelenou od Bruselu - ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Důvodem, proč S&P rating zvedla, je podařená výměna státních dluhopisů, které drželi soukromí investoři. Vyměnilo se přes 96 % dluhopisů.

Makroekonomický analytik Raiffeisenbank Václav Franče ve Světě o osmé připomněl, že touto výměnou Řecko zredukovalo výši svého zadlužení na 160 procent HDP, což je stále hodně, ale není v permanentním riziku aktuálního bankrotu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řecká ekonomika zaujala makroekonomického analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho

„Pravděpodobně se bude muset přistoupit k nějaké další výměně, protože výnosy nových řeckých dluhopisů dosahují u desetiletých dluhopisů výše přes 20 procent, což je neudržitelné číslo. Na druhé straně bankrot nehrozí, a to ospravedlňuje krok Standard & Poor's,“ poznamenal Franče.

Výhled ratingové agentury S&P zůstává stále negativní. Za hlavní hrozbu Franče označil nadcházející nedělní volby. „Není vůbec jasné, jak dopadnou - a zda se nová řecká vláda nepokusí zrevidovat stávající dohody.“

„Jako druhé riziko bych viděl růst Řecka. Řecká ekonomika je nekonkurenceschopná a plán snížení řeckého dluhu do roku 2020 na 120 procent HDP předpokládá každoroční růst HDP okolo 3 procent, což se při současné struktuře řecké ekonomiky zdá poměrně nerealistické,“ konstatoval makroekonomický analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Milan Kopp, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme