Řecko neplní plán úspor. Ruší poplatek v nemocnici a najímá zdravotníky

Řecká vláda se rozhodla zrušit poplatek za ošetření ve státních nemocnicích, který činil pět eur. Rozhodla se také najmout 4500 nových lékařů a sester, aby zlepšila péči ve státním zdravotnictví. Tyto kroky ale mohou vyvolat negativní reakci věřitelů Řecka. Atény tím totiž porušují plán úspor, který musely zavést.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance, peníze | Foto: Free Digital Photos

Zrušením pětieurového poplatku za ošetření ve státních zdravotnických zařízeních přijde řecký rozpočet o 20 milionů eur ročně.

V řadě nemocnic ale lékaři stejně poplatek nevybírali, protože lidem často na jeho zaplacení nezbývaly peníze.

„Naším cílem je, aby veřejné zdravotnictví bylo pro všechny dostupné. Pro ty, kdo mají pojištění i pro ty nepojištěné,“ zdůraznil řecký premiér Alexis Tsipras.

„Chceme rozšířit preventivní péči, očkování a diagnostická vyšetření, protože každý občan má právo na zdravotnickou péči bez ohledu na to, jestli je pojištěný nebo ne.“

Nábor zdravotníků

Jeho vláda chce také najmout 4500 zdravotníků, aby se zlepšila péče o pacienty. V řeckých nemocnicích totiž závisí péče o nemocné hlavně na jejich rodinách.

„Nedostatek sester je tak velký, že každý pacient v Řecku potřebuje, aby se o něj v nemocnici starali i jeho příbuzní,“ řekla lékařka v jedné nemocnici na aténském předměstí Olga Kosmopoulou.

„Když u sebe nemáte někoho z rodiny, tak se ani nenapijete. Je to proto, že na oddělení mohou být třeba jen 2 sestry na 50 nebo někdy i 60 pacientů.“

Věřitelé zatím mlčí

Reakce věřitelů na rušení úsporných opatření a současné plánování nových výdajů se zatím neobjevily.

Ale dá se předpokládat, že se Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu záměry řecké vlády líbit nebudou.

Atény slibují, že budou šetřit jinak. Chtějí například vymýtit korupci a velký vliv farmaceutických firem.

Pavel Novák, mkp, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme