Řecko se zřejmě dočká zahraniční pomoci

Brusel zřejmě pomůže Aténám. Přitom podobný krok ještě včera premiér země Jorgos Papandreou odmítal. Jak ovšem tvrdí například list Financial Times Deutschland, Německo je už v podstatě před podpisem dohody o tom, že nalije finanční prostředky do krizí postižené ekonomiky Řecka - člena eurozóny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euromince | Foto: Evropská komise

Společná evropská měna v reakci na tyto zprávy včera posílila nejvíce za poslední tři měsíce. V noci na dnešek ale při obchodování v Asii opět mírně oslabovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik společnosti X Trade Brokers Jaroslav Brychta zhodnotil na Rádiu Česko možnou pomoc Řecku

Analytik společnosti X Trade Brokers Jaroslav Brychta ve Světě o osmé Rádia Česko řekl, že důvěra v euro je malá a napětí trvá.

Investoři na výrazné oslabení eura vsadili 7,6 miliard dolarů což je rekord v dosavadní historii eurozóny. Dá se čekat, že v případě pomoci Řecku tento tlak poleví. "Za vše mluví včerejší obchodování s řeckými dluhopisy. Po zprávě, že by eurozóna mohla pomoci Řecku jejich ceny velmi rostla," poznamenal Brychta.

Spekulace jsou logické

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz včera vyzval evropské autority, aby proti spekulantům výrazně zakročily; aby je doslova spálily. Brychta ale se zákroky proti spekulantům nesouhlasí. "Spekulace není nic špatného. Podstata problému je jinde. Někdo těmto spekulantům dává munici. Centrální banky v minulém roce výrazně zvýšily nabídku peněz, které musí někde končit. Například v akcií, dluhopisech i investičních příležitostech, které se zrovna jeví finančníkům jako nejziskovější, což může být i sázka na krach některého státu."

Jak Brychta poznamenal, pokud by se eurozóna rozhodla pomoci Řecku, je téměř jisté, že pomůže i jiným zemím, pokud by se dostaly do problémů.

Tlak na euru se může promítnout i do dalších měn. "Kdyby znovu narostla averze k riziku, tak měny jako dolar nebo japonský jen mohou vydělat, kdežto euro nebo středoevorpské měny budou pod tlakem," odhaduje Brychta.

Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme