Řecko uhradilo Mezinárodnímu měnovému fondu splatnou částku dluhu

Řecko uhradilo Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) dluh ve výši 450 milionů eur, v přepočtu přes 12 miliard korun. Potvrdila to výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová.. Zmíněnou částku měly Atény zaplatit do dnešního dne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko, Atény, parlament (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

"Své peníze jsem dostala," řekla Lagardeová podle agentury AFP na otázku ohledně řecké splátky po svém projevu ve Washingtonu. Předtím oznámili vyrovnání splatného dluhu nejmenovaní řečtí činitelé.

Někteří zástupci řecké vlády minulý týden uhrazení splatného dluhu vůči MMF vzhledem ke zhoršeným finančním možnostem země zpochybňovali.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní fond o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Ministr financí Janis Varufakis ale v neděli přislíbil, že jeho země pohledávku do stanoveného termínu vyrovná a po jednání s šéfkou fondu Christinou Lagardeovou uvedl, že Atény mají v úmyslu splnit veškeré povinnosti vůči svým věřitelům.

Splátky dluhů představují velký nápor pro státní pokladnu Řecka. Už příští týden zemi čekají splátky krátkodobých vládních dluhopisů v hodnotě 2,4 miliardy eur (téměř 66 miliard korun), zemi ale rychle dochází hotovost a k novým úvěrům prakticky nemá přístup.

Sankce proti Rusku oddalují řešení ukrajinské krize, prohlásil v Moskvě řecký premiér

Číst článek

Eurozóna koncem února předběžně souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Pokud Řecko další pomoc nezíská, dojdou mu podle odhadů peníze na konci dubna.

Náměstci ministrů financí eurozóny podle řeckých médií ve středu dali řecké vládě šest pracovních dnů na přepracování seznam požadovaných reforem.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme