Řecký dluh je ještě vyšší než všichni očekávali

Řecko má ještě větší dluhy než si až dosud všichni mysleli. Evropský statistický úřad Eurostat oznámil, že schodek řeckého státního rozpočtu se loni vyšplhal na 13,6 procenta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euromince

euromince | Foto: Evropská komise

Řecká vláda původně udávala, že deficit bude o devět desetin procenta nižší. Podle ekonomů to jen zvýrazňuje nutnost tvrdých úsporných opatření, která Řekové musejí přijmout.

Vláda v Athénách tvrdí, že naplánované škrty skutečně provede. Řecké odbory jsou ale proti. Na dnešek svolaly další stávku a protesty státních zaměstnanců.

Očekává se, že Řecko bude muset požádat o pomoc eurozónu a Mezinárodní měnový fond. Americký ekonom Nouriel Roubini přitom upozorňuje, že dluhy ohrožují i jiné země Evropy.

„Nákaza se v podobě dominového efektu může rozšířit do oslabených zemí na okraji eurozóny. Je to Portugalsko a Španělsko, které jsou ještě větší katastrofou než Řecko,“ tvrdí Roubini.

Odchod z eurozóny

Na zprávu, že Řecko má veřejné finance v ještě horším stavu než se předpokládalo, reagovala ratingová agentura Moody's snížením hlavního ratingu Řecka na stupeň A3 z dosavadního stupně A2.

Atény tvrdí, že teoreticky ještě mohou čerpat překlenovací úvěr. Investoři ale poslali ceny řeckých aktiv prudce dolů a Němci už Řecko otevřeně vyzývají, aby dobrovolně zvážilo odchod z eurozóny.

Igor Maňour, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme