Řecký parlament projedná další škrty. Očekává se, že projdou

Řecký parlament dnes projedná další utahování opasků. Už včera dal přitom škrtům předběžně zelenou. Zhruba 100 000 lidí proti tomu protestovalo v ulicích. Další svou nevoli dávají najevo generální stávkou, která zastavila lodní dopravu a omezila například i provoz škol a nemocnic. Přitom to jsou právě úsporná opatření, čím Evropa a Mezinárodní měnový fond podmiňují pomoc, bez níž by teď Řecko zbankrotovalo. Proto se čeká, že je poslanci posvětí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos | Zdroj: ČTK

Index VIX, měřící nervozitu na akciových trzích, se zvýšil o 10 procent. I to signalizuje, že investoři řecký parlament sledují s obavami.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ekonomické situaci v Řecku a v Evropě mluvil na Rádiu Česko ředitel konzultingu společnosti Deloitte Luděk Niedermayer

„Myslím si, že není možné, aby škrty neprošly. Pokud je řecká vláda opravdu konfrontována se situací, že pokud neschválí tento balík úspor, nedostane peníze, které jsou potřebné pro udržení provozu řeckého státu, od mezinárodního konsorcia, je to pro ní poměrně velká hrozba,“ říká ředitel konzultingu společnosti Deloitte Luděk Niedermayer a pokračuje:

„Nicméně dnes se v Evropě hraje o mnohem více, než je jenom problém Řecka. Investoři totiž nad Řeckem do jisté míry zlomili hůl. Ale bude záležet na tom, zda se Evropě podaří stabilizovat situaci v ostatních, často mnohem větších zemích.“

Vládnoucí socialisté mají v parlamentu většinu. Někteří jejich poslanci ale škrty kritizují.

„Pokud by se balík úsporných opatření v parlamentu zasekl, záležel by další vývoj na postoji takzvané trojky. Upřímně řečeno, možná je čas diskutovat tu strategii, respektive parametry programu, který byl pro Řecko nastaven. Hlavní problém pravděpodobně nespočívá v tom, že některé věci implementovali Řekové poměrně laxně, v Řecku je naprosto klíčové, aby se snížil rozsah veřejného sektoru a to se zřejmě v rozporu s očekáváními nestalo. Ale to, co nyní drtí řeckou ekonomiku a zhoršuje dluhovou situaci je pokračující propad ekonomiky. Pokud bude hospodářství stále klesat, situace se bude ještě zhoršovat. A s ní pochopitelně poroste i to sociálněpolitické napětí,“ uvádí Luděk Niedermayer.

Pokud by došlo k další eskalaci a takzvanému divokému defaultu, řecká vláda by podle Niedermayera začínala od začátku: „A pokud se dnes někteří zaměstnanci bojí toho, kdo bude propuštěn, poté by šlo obrazně řečeno o to, kteří z nich budou znovu zaměstnáni. Situace by byla mnohem horší.“

Niedermayer také nepochybuje o tom, že generální stávky v Řecku ještě zhoršují již tak špatnou situaci.

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme