Řečtí poslanci sepisují petici proti zhoršení ratingu země

Agentura Moody´s snížila v tomto týdnu hned několika zemím rating. V pondělí se zhoršil rating Řecku a to ze stupně Ba1 na stupeň B1. Včera potom Moody´s zhoršil výhled také Španělsku. Zatímco Španělé nijak nereagovali, Řekové s postupem ratingové agentury nesouhlasí a tamní poslanci podepisují proti agentuře petici. Moody´s je prý chce poškodit a zhoršit jejich vyjednávací pozici do budoucna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký parlament, Atény

Řecký parlament, Atény | Foto: europa.eu

„Vliv ratingových agentur je nepochybně významný. To, že se dotčení, kteří se známkami cítí poškozeni, ozývají, to až tak překvapivé není. Otázkou je, do jaké míry mají k takovým protestům důvody,“ profesor institutu ekonomických studií na Fakultě sociálních věd UK v Praze Lubomír Mlčoch.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vlivu ratingových agentur mluvil na Rádiu Česko profesor institutu ekonomických studií na Fakultě sociálních věd UK v Praze Lubomír Mlčoch

Řecko se podle něj v minulých měsících samo postaralo o ztrátu své důvěryhodnosti. Tudíž i jejich protesty jsou potom málo hodnověrné.

„Na druhou stranu je třeba říci, že hodnocení ratingových agentur není úplně bezproblémové. Ony jsou totiž bohužel kapitálově propojeny s kapitálovými trhy. V některých případech tak vzniká i konflikt zájmů, který může být vykládán dokonce i tak, že ten, kdo hodnotí, může mít na výsledném hodnocení nějaký zájem,“ uvádí Mlčoch a pokračuje:

„Volání po nějakých zásazích a regulacích ze strany politických institucí nebo organizací je opět politikum, které do trhů zasahují. Mělo by tedy jít o takové zásahy, které by pokud možno bránili vzniku konfliktu zájmů. Aby nevznikaly problémy, kterým se říká špatně strukturované. V tom bohužel již delší dobu není žádný posun. Přiznává se, že ten problém existuje, ale neřeší se.“

Politická kultura je podle Mlčocha v Řecku velmi problematická: „Způsob jejich reakce na přistižení falšování statistik byl nepředstavitelný. Tím si všechny evropské země, které by jim jinak rády pomohly, postavili proti sobě. Někdy mi připadá, že ani nevědí, jak fungují trhy. Pro mě jsou jejich způsoby reagování záhada.“

Barbora Kreuzerová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme