Reforma amerického zdravotnictví může ovlivnit trh

Americký Senát podpořil reformu zdravotnictví amerického prezidenta Baracka Obamy. Demokratickým senátorům se v prvním ze tří procedurálních hlasování podařilo shromáždit potřebných 60 hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnictví. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Demokratům se tak zřejmě podaří vyhnout se zdržovacím taktikám, které Republikáni ve snaze o to zablokovat nejvýznamnější změny v systémy za poslední čtyři dekády nasadili. Podle odhadů agentury Reuters by tak mohl být návrh schválen ještě do Vánoc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných dopadech schválení reformy amerického zdravotnictví mluvili ve Světě o deváté Jan Čermák a Josef Stoulil

Ekonom ČSOB Jan Čermák zdůraznil, že v krátkém období to bude mít pro rozpočet negativní dopady a prohloubí to deficit. "Pokud mluvíme o volebním období prezidenta, nebude klíčová ani tak zdravotní reforma, ale zda se podaří návrat k hospodářskému růstu."

Analytik Capital Partners Josef Stoulil se domnívá, že z krátkodobého hlediska nelze očekávat výraznou reakci trhů. "Důvěra investorů ve zdravotnictví a biotechnologie byla v poslední době na dobré úrovni. Případné schválení by zlepšilo příznivý podhled na tento sektor," domnívá se Stoulil.

Podle jeho názoru by z této akce mohly profitovat v prvním pololetí zdravotnické pojišťovny, kterým by v případě schválení přibudou obrovské prostředky, protože desítky milionů Američanů nejsou pojištěni.

Čermák se domnívá, že v první polovině příštího roku bude pokračovat růst a mohl by se konečně dostavit i růst zaměstnanosti, který je alfou a omegou růstu akciových trhů.

Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme