Reforma důchodů: nižší pojistné, jednotné DPH a práce do 65 let

Návrh důchodové reformy, který dnes představili experti Bezděkovy komise, počítá se snížením pojistného z 28 na 23 procent platu. Ze zbylých 23 procent by si pak museli všichni, kterým by při zahájení reformy bylo čtyřicet a méně let, platit další tři procenta na svůj individuální penzijní účet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senior, důchodce, odpočinek

senior, důchodce, odpočinek | Foto: Free Stock Photos

Správcem systému by podle jednoho z členů komise, bývalého ministra financí a současného předsedy představenstva akciové společnosti ING Penzijní fond Jiřího Rusnoka byla České správa sociálního zabezpečení, která by vedla individuální účty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf poradního expertního sboru ministra financí Vladimír Bezděk a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla v Ozvěnách dne.

Ti starší by se řídili současným penzijním systémem. Snižovat pojistnou sazbu je podle šéfa komise Vladimíra Bezděka nutné. „Protože Česká republika je jednou z mála zemí v Evropě, která v zásadě stoprocentně financuje důchodový systém z daní ze mzdy. To plodí řadu problémů, které budou narůstat,“ podotkl Bezděk.

Tyto návrhy by ale vedly k výpadku v rozpočtu v řádu desítek miliard korun. „Proto, má-li být návrh kredibilní a věrohodný, tak také musíme říct B. A to B říká, že chybějící sumu výpadku navrhujeme vybrat z jiných daní, zejména nepřímého charakteru,“ řekl Bezděk.

„A zatímco návrh na snížení pojistné sazby z osmadvaceti na dvacet tři je jednomyslný návrh celé poradní expertní skupiny, tak šest lidí z devíti doporučuje, aby tyto prostředky byly vybrány prostřednictvím sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty na úrovni devatenácti procent,“ dodal šéf komise.

To ale bude znamenat skokové zdražení potravin, bydlení nebo léků, které jsou nyní v nižší sazbě DPH. Například lídr ODS Petr Nečas dopředu avizoval, že návrhy Bezděkovy důchodové komise bude podporovat.

Zvyšovat by se měl také věk pro odchod do důchodu podle novely zákona z roku 2008. To znamená s cílem dosáhnout u mužů a žen s maximálně jedním dítětem 65 let kolem roku 2030. Zrušit by se měly vdovské a vdovecké důchody. Vyplývá to ze závěrečné zprávy komise zveřejněné na webech ministerstva financí a ministerstva práce a sociálních věcí.

Rodící se koalice bude diskutovat

Nečas zhodnotil návrh Bezděkovy komise jako kvalitní materiál, který by měl sloužit jako základní výchozí dokument pro důchodovou reformu. „My jsme připraveni o něm jednat a vzít ho za základ dalších kroků ve změně důchodového systému,“ řekl Nečas.

Věci veřejné chtějí u penzijní reformy širší než jen koaliční shodu. Jednat by chtěli i s ČSSD. Podle předsedy strany Radka Johna to zajistí stabilitu dohody o reformě. „Mohli bychom dosáhnout i toho, aby konsenzus šel napříč politickým spektrem, aby vznikla nějaká trvalá dohoda,“ podotkl John.

Předseda poradního sboru vlády Vladimír Bezděk. | Foto: ČTK

ČSSD se ale podle jejího místopředsedy Zdeňka Škromacha obává, že se kvůli zvýšení DPH a tím i cen snižuje míra solidarity. „Problém by to samozřejmě byl ve chvíli, kdy by to mělo ohrozit stávající důchodce. Lidi, kteří už nemůžou ovlivnit svoji budoucnost a kterým by to bylo postaveno tak, že jejich životní úroveň půjde dolů,“ poznamenal Škromach.

Pro místopředsedu ČSSD Michala Haška jsou současné návrhy středopravých stran nepřijatelné. „Takový koktejl, jako je zavedení jednotné sazby DPH, je tak strašná zpráva, že horší signál pánové na začátku svého vyjednávání české veřejnosti ani vyslat nemohli.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Člen komise a předseda představenstva akciové společnosti ING Penzijní fond Jiří Rusnok v pořadu Stalo se dnes.

Podle bývalého eurokomisaře a někdejšího premiéra za ČSSD Vladimíra Špidly je sice správné do systému vložit ještě další prostředky, nicméně nesouhlasí s radikálním snižováním současných příjmů tak, jak to komise navrhuje. Stejně jako Škromach se navíc obává především dopadu na současné důchodce.

Stejné obavy mají i komunisté. Těm navíc vadilo, že nebyli k práci na dokumentu přizváni. Je podle nich šitý na míru penzijním fondům. S tímto postojem nesouhlasí předseda senátu Přemysl Sobotka z ODS.

„Už jsem dneska zachytil, jak se tady začíná politicky válčit. Teď nemyslím jenom komunisty, ale i sociální demokraty. Já nevím, jak to chtějí ufinancovat za třicet let. Jestli chtějí skutečně tento stát dovést do bankrotu? Respektive důchodovou skupinu lidí do takové chudoby? Šokuje mě to. Myslím, že by se měli posadit na zadek a poslechnout si odborníky,“ podotkl Sobotka.

Když nebude reforma, systém se zhroutí

Důchodovou reformu potřebuje podle ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky Česká republika hlavně co nejdříve. Pokud to vláda nestihne včas, reforma se podle něj významně prodraží. „Podle mě by měla být jedna z variant průchozí. Jsem rád, že se otevřela veřejná diskuze. Nesmí to ale trvat léta. Je potřeba, aby se o tom rozhodlo během příštích čtyř let,“ řekl Šimerka.

Ministr financí Eduard Janota návrh penzijní reformy vítá. Bude ale podle něho třeba najít široký konsensus napříč politickým spektrem, aby změny vydržely déle než do příštích sněmovních voleb. Reforma se plánuje na desítky let.

„To, co tady bylo prezentováno, má hlavu a patu. A je to rozumné, je to nutné a musíme to udělat. Čím dříve, tím lépe. Teď je tady i šance politická. Před měsícem a půl bych asi odpověděl jinak. Teď věřím, že se to spustí,“ dodal Janota.

Současný penzijní systém je podle odborníků dlouhodobě neudržitelný, a pokud by se reforma neprovedla, tak by v roce 2050 vybrané pojistné nekrylo třetinu peněz vyplácených na důchodech.

Martin Drtina, Tomáš Medek, Věra Pfeifferová, Jan Richter, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme