Reforma důchodů trápí celou Evropu

Ministři práce a sociálních věcí členských zemí EU by dnes měli mluvit o návrzích na udržitelné důchody. Brusel například navrhuje automatické zvyšování věku odchodu do důchodu podle délky života nebo omezení možnosti předčasných odchodů do důchodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci

Důchodci | Foto: stock exchange

Důchodových reforem se dotýká také francouzsko-německý Pakt konkurenceschopnosti pro země eurozóny, který mimo jiné předpokládá sjednocení věku odchodu do penze na 65 letech. Evropský průměr odchodu do penze je zatím 61,4 roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důchodové reformě mluvil na Rádiu Česko Jiří Rusnok, předseda Asociace penzijních fondů

Podle předsedy Asociace penzijních fondů Jiřího Rusnoka v tomto ohledu Česká republika nezaostává za zbytkem Evropské unie a snaží se zavádět navržené trendy, například navyšování věku odchodu do důchodu.

Rusnok navíc nevylučuje, že v budoucnu se bude odcházet do důchodu až v 70 letech: „Je veliký problém odhadovat, co bude za třicet let. Nicméně trendy posledních desetiletí a to, co předpovídají demografové i v kontextu lékařských pokroků, skutečně směřuje směrem k dlouhověkosti, takže se to klidně může stát.“

Předseda Asociace penzijních fondů ale varuje, že i když se věk odchodu do důchodu navyšuje, lidé reálně stejně opouští trh práce dříve: „Otázka je v kolika letech lidé reálně opouštějí trh práce. To je veliký problém. Obecně jde o fenomén - problém zaměstnávání starších věkových skupin.“

Patricie Polanská, Tomáš Pavlíček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme