Reforma učňovského školství by měla přispět k flexibilitě na trhu práce

V prosinci vzrostl výrazně počet lidí bez práce. Tuzemská míra nezaměstnanosti v Česku se zvýšila o celý procentní bod na 9,6 procenta. Analytikové se domnívají, že důvodem jsou vládní reformy, propouštění ve veřejné sféře i sezónní faktory, a to například ukončování smluv na dobu určitou ve stavebnictví. Do budoucna by k lepšímu uplatnění na trhu práce měla přispět reforma učňovského školství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nerozluční - Švédsko | Foto: Václav Flegl

„Možností, jak zvýšit portfolio lidí pro uplatnění na trhu práce je několik. V učňovském vzdělávání nyní dochází k reformě soustavy oborů. Jestliže v předchozích letech bylo oborů 260, po reformě jich bude jen 83. Sloučí se obory se společným základem a šíře, kterou člověk může uplatňovat na trhu práce je větší. Další možností jsou takzvané dílčí kvalifikace,“ říká Miroslav Procházka, ředitel Národního ústavu odborného vzdělávání a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

O učňovském školství v Česku a v Británii mluvili na Rádiu Česko Miroslav Procházka, ředitel Národního ústavu odborného vzdělávání a spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Milan Kocourek

„Cílem těchto změn je zvýšení flexibility lidí na trhu práce.“

„Ve Velké Británii má učňovské školství trochu jiné kořeny, než je tomu u nás. Tradice se odvíjí od praxe starých cechů a vede studenty k praktickým dovednostem,“ uvádí spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Milan Kocourek.

Britská vláda podle něj učňovské obory subvencuje a učňové mají konkrétní práva a úlevy pro studium.

Lenka Buriánková, Martin Křížek, Tomáš Pavlíček, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme