Reformní pakt EU bude dál bez Česka

Česko se odmítá připojit k paktu, který má zvýšit konkurenceschopnost zemí Evropské unie. Na dnešní a zítřejší schůzce evropských lídrů v Bruselu to oznámí premiér Petr Nečas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Evropské Unie | Foto: Khalil Baalbaki

Česko stojí téměř samo proti zbytku Evropy. Češi jako jedni z mála členů Evropské unie odmítají přijmout tak zvaný pakt pro euro. Ten obsahuje návrhy na zvýšení konkurenceschopnosti zemí sedmadvacítky.

Státy se mají zavázat ke zvyšování mezd podle produktivity práce nebo k zákazu dalšího zadlužování. Praha s těmito cíli souhlasí, pakt ale přesto nechce podepsat.

Česko se bojí, že Pakt bude nástrojem snah prosadit v celé Evropě stejnou míru zdanění pro firmy. Podle Prahy se také vše přijímá narychlo a chybějí informace. Vyplývá to z mandátu, se kterým jede premiér Petr Nečas na jednání do Bruselu.

Český rozhlas měl možnost do tohoto dokumentu nahlédnout. S drtivou většinou návrhů ale jinak Praha souhlasí, přesto se nechce přidat. Podle ekonoma Davida Marka ze společnosti Patria Finance takový postoj ohrožuje české zájmy v unii.

„České trucování vůči všemu unijnímu zachází někdy až příliš daleko. Měli bychom si vybírat to dobré a zamítat to špatné. Například pravidla na ústavnéí omezení fiskální discipliny, to je něco, po čem volala ještě před několika měsíci i česká vláda.“

Kromě Česka Pakt odmítá už jen Británie, Maďarsko a Švédsko. Švédi se ale nepřidají jen proto, že jejich vláda je menšinová a nemá tak ke schválení tohoto kroku dostatečnou podporu v parlamentu.

Podle informací Českého rozhlasu si Praha ještě nechává otevřená zadní vrátka a k Paktu se možná připojí později. Vysoce postavený diplomat z jedné země v eurozóně nám řekl, že Češi v opačném případě nezadržitelně míří do izolace. V Evropě totiž prý budou rozhodovat ti, kteří pakt přijmou a na názory ostatních se nebude brát velký ohled.

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme