Řekové potvrdili, že euro je součástí jejich záchrany, hodnotí bankéř

Řekové si vybrali budoucnost v Evropě, interpretuje výsledky voleb Brusel. Evropští lídři už ocenili odvahu Řeků, kteří hlasovali pro strany, které souhlasí s členstvím své země v eurozóně a podporují zahraniční záchranný finanční program.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko, eurozóna, EU, Evropská unie | Foto: Reuters

Také předseda vítězné strany Nová demokracie Antonis Samaras prohlásil, že výsledek voleb je vítězstvím pro celou Evropu. Zároveň se zavázal k tvrdé práci společně s ostatními stranami i partnery z celé Evropy.

Mezi státníky, kteří by si mysleli, že nová proevropská vláda přinese řešení krize, nepatří český prezident Václav Klaus. V exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že Řekové krizi nezpůsobili a jsou obětí eurozóny. Dluh prý Řecku zůstane a vše se jen prodlouží.

S prezidentem souhlasí jen částečně investiční bankéř Ondřej Jonáš: „Chronické problémy Řecka to přímo neřeší. Řecko se bude dál potýkat s velice problematickou situací. Ale určitě euro není příčinou, naopak je součástí řešení.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopad výsledků voleb na řeckou ekonomiku hodnotil ve Světě o osmé investiční bankéř Ondřej Jonáš

Řekové si podle něho konečně uvědomili, že nejsou obětí eura, naopak že euro je pro ně jediný pevný bod, kterého se musí držet. „Řecko má čtyřicet let akumulovaných hříchů, korupce, špatného vládnutí a je společensky a politicky velice obtížné se s tímto odkazem vypořádat,“ hodnotí Jonáš.

„Poslední týdny naopak v Evropě sílily názory, že možná odchod Řecka z eurozóny by bylo to nejlepší, co se stane. Že by to konečně vyslalo impuls, aby se Němci konečně přestali vymlouvat a začali posilovat pojištění bank. Řecký volič se lekl toho, že by mohl ztratit místo v Evropě,“ dodává.

Výchozím bodem pro novo řeckou vládu bude memorandum – dohodnutá smlouva s trojkou, která určuje podmínky chování Řecka.

„Je to řecký problém a zbytek Evropy měl více než dva roky na to, aby se na možné dopady připravil. Myslím si, že i kdyby bylo Řecko zvolilo Alexise Tsyprase a SYRIZU, tak by to katastrofa pro zbytek Evropy nebyla,“ soudí Jonáš.

Upozorňuje, že drtivé vítězství socialistů ve Francii budeme s odstupem šesti měsíců považovat za důležitější než řecké volební výsledky.

Lucie Maňourová, Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme