Řekové výrazně zrychlili výběry z bank. Jen ve čtvrtek šlo o miliardu eur

Řekové vybrali ve čtvrtek z bank více než miliardu eur, tedy přes 27 miliard korun. Znamená to, že se výběry opět výrazně zrychlily. Od počátku týdne přišel řecký bankovní systém tímto způsobem už o zhruba tři miliardy eur, což představuje 2,2 procenta celkového objemu vkladů z konce dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řekové zrychlili výběr hotovosti | Zdroj: Reuters

Výběry vkladů jsou ale podle bankéřů poklidné a žádná panika není navenek patrná.

„Nevznikají fronty ani panika, je to klidná a postupná fáze stahování peněz z bank,“ řekl jeden z bankéřů. Podle něj se v tom projevují obavy z osudu jednání s evropskými věřiteli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj v Řecku komentovala přímo z Atén spolupracovnice Českého rozhlasu Soňa Dorňáková Stamu

Vkladatelé vybírají od začátku týdne peníze z řeckých bank zvýšeným tempem, pod vlivem čtvrtečního krachu jednání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli.

Lidé se obávají, že země bude muset v dohledné době vyhlásit platební neschopnost, zavést omezení na výběry vkladů, zakázat převody peněz do zahraničí a nakonec i vystoupit z eurozóny.

Zástupce Evropské centrální banky Benoît Coeuré ve čtvrtek naznačil pochybnosti, zda se řecké banky příští týden vůbec otevřou.

O Řecku se znovu bude jednat v pondělí

V minulých týdnech řečtí občané a firmy vybírali z bank v průměru 200 až 250 milionů eur denně. V dubnu se odliv zrychlil na celkových 4,9 miliardy eur z březnových téměř dvou miliard eur.

Za první čtyři měsíce tohoto roku z řeckých bank odešlo více než 26 miliard eur a na konci dubna byl objem vkladů nejnižší za více než deset let.

„To, že Řekové vybírají peníze z řeckých bank, znamená, že peníze tam dodává eurosystém za pomoci nouzových půjček, které poskytuje řecká centrální banka se souhlasem Evropské centrální banky," vysvětluje bývalý viceguvernér České národní banky a europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer a dodává:

„Břímě problému v řeckých bankách neleží na evropských komerčních bankách, ale jde na účet Evropské centrální banky, která je ve velmi nekonformní pozici.“

Další jednání o Řecku se povede v pondělí, kdy se v Bruselu sejdou prezidenti a premiéři zemí platících eurem.

Řekové se uskromňují

Řekové se v současnosti uskromňují, šetří, kde se dá. Ale často už nemají kde. Lidé omezili jízdy aut, častěji jezdí na mopedech. Nekupují nové oblečení, ale společenský život neomezují. Do restaurací a kaváren se chodí dál, jen se omezuje útrata.

Rodiče, kteří mají alespoň nějaký důchod, pomáhají dětem, které přišly o práci. Rodina hraje v řecké společnosti velkou roli.

Otevřeně se už i na nejvyšší úrovni začíná mluvit o Grexitu - tedy odchodu Řecka z eurozóny. Řekové ale návrat k drachmě nechtějí, bylo by to velmi drahé.

Řekové výrazně zrychlili výběry z bank | Foto: Reuters

Pavel Novák, ČTK, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme