Řepky letos v Česku ubude, sklizeň ostatních plodin se naopak zvýší, odhadují statistici ve výhledu

Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů vzroste o 8,5 procenta na 7,019 milionu tun. Důvodem je hlavně očekávané zvýšení průměrného hektarového výnosu o téměř sedm procent na 5,52 tuny. Úroda řepky by měla naopak meziročně klesnout o 12,2 procenta na 1,239 milionu tun. Ve čtvrtek to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osevní plocha řepky se meziročně snížila o 7,8 procenta na 380 000 hektarů. | Foto: Fotobanka Pixabay

Osevní plocha základních obilovin se rozšířila o 1,8 procenta na 1,272 milionu hektarů. Výměra ozimých obilovin je ve srovnání s loňskem vyšší, zmenšila se ale plocha osetá jařinami. Statistici očekávají, že letos budou u všech sledovaných obilovin meziročně vyšší hektarové výnosy.

Ďábel se skrývá v procesu: jak se z bruselského nápadu snížit emise staly české lány řepky

Číst článek

Sklizeň některých obilovin by přesto měla klesnout, a to právě kvůli nižší osevní ploše. Týká se to hlavně pšenice jarní a ječmene jarního. Pšenice jarní letos zabírá 25 000 hektarů, což je o 45,8 procenta méně než loni. Její sklizeň by měla klesnout o téměř 40 procent na 117 000 tun. Osevní plocha ječmene jarního se snížila o téměř pět procent na 212 000 hektarů, předpokládaná sklizeň 1,083 milionu tun představuje meziroční pokles o 1,2 procenta.

Osevní plocha řepky se meziročně snížila o 7,8 procenta na 380 000 hektarů. Její výnos by měl klesnout o pět procent na 3,26 tuny z hektaru. „Předpokládaná produkce řepky je srovnatelná s desetiletým průměrem, ale v porovnání s průměrem za posledních pět let je odhad letošní sklizně o 7,7 procenta nižší,“ uvedli statistici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme