Restaurací je tolik, že lidé nevytváří přidanou hodnotu, řekl poslanec ANO. Zakládá nové sdružení

Restaurace nyní bojují o každého zákazníka. Podle Pavla Juříčka, poslance ANO a majitele firmy Brano, je ale restaurací tolik, že lidé nemohou vytvářet přidanou hodnotu. Řekl to v sobotním rozhovoru pro Deník N. Juříček zakládá nové sdružení podnikatelů, které podle něj podporuje i premiér a předseda hnutí Andrej Babiš. Ten to ale odmítl. Někteří podnikatelé do sdružení odmítají vstoupit právě kvůli jeho úzkému napojení na vládu.

Praha (Aktualizováno: 14:34 21. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel Pavel Juříček | Foto: Alexandr Satinský / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Víme, že restaurací a kulturních organizací je takové množství, že nezbývá na to, aby lidé dělali přidanou hodnotu,“ řekl v rozhovoru pro Deník N Juříček.

Vedle Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy tak chce založit nové sdružení, které by podle něj zastupovalo zájmy českých podnikatelů. „Prakticky nemáme s kým dělat, a tady se stále rozdává pomoc na všechny strany,“ uvedl. „My nemáme s kým pracovat a je to napříč ekonomikou, nejen v samotných fabrikách. Jsme bez lidí a liberalizace trhu se neděje a stále více se utahuje,“ dodal.

Řada podniků – restaurací nebo divadel – podle něj v budoucnu nepřežije, zatím jsou ale dotované státem. „Jako podnikatelé jsme nabídli lidem, kteří mají existenční problémy, aby vstoupili do těch úspěšných firem, kde nám lidé chybí,“ upřesnil pro server iROZHLAS.cz zakladatel strojírenské skupiny Brano Group. Nikdo takový se ale podle něj zatím nepřihlásil. „Stále očekávají, že jim stát něco dá,“ konstatoval.

Podpora od Babiše?

Nové sdružení podle Juříčka podporuje jak premiér Andrej Babiš, tak ministryně financí Alena Schillerová. Všichni tři jsou přitom spojeni s hnutí ANO. „Je tady trochu konflikt, protože já jsem v ANO, ale můj hlas je jen jeden ze 78 ve sněmovně a jeden z tisíců v rámci ANO. Ale tady vážně není hlas těch českých podnikatelů, na kterých ekonomika stojí,“ podotkl poslanec.

Restaurace by měly opět zavřít. Není to spravedlivé, ale je to nutný kompromis, myslí si ministr Havlíček

Číst článek

Problém je, že sám Babiš podporu nově vznikajícímu sdružení odmítá. „O iniciativě pana Juříčka nic nevím a určitě to nepodporuji,“ odpověděl v neděli na dotaz Hospodářských novin premiér. Hospodářské noviny se proto pokusily kontaktovat i ministryni financí. Ta ale na dotaz neodpověděla.

Za poslední týden se ke sdružení podle něj připojilo asi 30 podnikatelů. „Je to například Libor Musil z LIKO-S, Jannis Samaras z Kofoly, Oliver Dlouhý z Kiwi nebo Zbyněk Frolík z Linetu,“ vyjmenoval Juříček.

Firma Kofola se ale od účasti distancovala. „Máme vlastní aktivity, do kterých investujeme čas a energii. Zmíněný svaz vzniká bez naší účasti,“ napsala firma na twitteru.

Někteří další se pak také odmítli k nově vznikajícímu sdružení přidat, vadí jim úzké napojení sdružení na vládu. „Jediný, kdo mi to zatím odmítl, je Eduard Kučera z Avastu. Eda je dlouhodobý kritik vlády, řekl bych až nesmiřitelný,“ upřesnil poslanec.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme