Říman: projekt společné evropské měny není v ohrožení

Nad společnou evropskou měnou se podle některých analytiků stahují mračna. Německo už dokonce nechalo spočítat náklady na případné znovuzavedení marky. Podle Martina Římana ale projekt společné evropské měny v ohrožení není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Říman, | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Šéf poradců premiéra Petra Nečase Martin Říman věří, že euro politické i ekonomické otřesy přežije. Prohlásil to v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Říman o budoucnosti eura.mp3

„Euro v dohledné době zcela určitě nepadne. Bylo to dominantně politické rozhodnutí, nikoliv ekonomické, a politikové se ho budou snažit držet dál. Aby došlo k rozpadu eurozóny, to by musel být obrovský otřes a do toho se opravdu nikomu nebude chtít,“ domnívá se Říman.

Další osud jednotné evropské měny je výhradně v rukou politiků

O efektivnosti měny nebude rozhodovat trh a hospodářské výsledky eurozóny, ale politici. Trvání evropské měnové unie bude záležet jen na jejich názoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Zelený o riziku politického rozhodování o euru.mp3

V politické vůli ale podle ekonoma Milana Zeleného číhá nebezpečí. Stačí aby své členství zpochybnil jeden stát a nastane dominový efekt.

„Stačí krok některého, třeba i bezvýznamného, státu. Bude zde hrát velkou roli domino teorie. Stačí, aby vystoupil jeden stát, a bude to jako lavina. Rozhodování probíhá dnes, a to nikoliv na úrovni EU, ale jednotlivých národních států,“ upozorňuje přední ekonom profesor Milan Zelený.

Jitka Hanžlová, Libor Procházka, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme