Nejhorší propad od 70. let. Čínská ekonomika zažívá kvůli koronaviru historické zmenšení

Čínská ekonomika se od ledna do března zmenšila o 6,8 procenta oproti prvému čtvrtletí loňského roku, uvedl v pátek čínský statistický úřad. V prvém čtvrtletí aktivity v zemi prakticky ochromila epidemie nemoci covid-19, způsobené koronavirem.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládnoucí komunistická strana ohlásila vítězství nad koronavirem na začátku března a začala znovu otvírat kanceláře a spouštět výrobu v továrnách | Zdroj: Reuters

Agentura AFP označila toto zmenšení druhé největší ekonomiky světa za historicky nevídané, a to alespoň od roku 1976.

Vyhlídky čínské ekonomiky: poroste nejpomaleji za 44 let, HDP může klesnout meziročně o 6,5 procenta

Číst článek

Podle agentury Kjódó jde o první propad hrubého domácího produktu Číny od roku 1992, odkdy země začala čtvrtletní údaje zveřejňovat. Ještě ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku čínská ekonomika meziročně vzrostla o šest procent.

Čínu postihl nejhorší propad ekonomiky přinejmenším od 70. let minulého století. Jde o nejhorší výsledek od doby, než v roce 1979 odstartovaly tržní reformy.

Zmenšení spotřebitelských výdajů, které se loni z 80 procent postaraly o hospodářský růst, a pokles investic do výroby napovídají, že zotavování čínské ekonomiky bude delší a obtížnější, než se předpokládalo.

Průmyslová výroba v prvním čtvrtletí podle zveřejněných údajů klesla o 8,4 procenta, zatímco celková hodnota vývozu se zmenšila o 3,5 procenta.

Koronavirus si v Číně podle úředních údajů vyžádal více než 3300 mrtvých. Vládnoucí komunistická strana ohlásila vítězství nad koronavirem na začátku března a začala znovu otvírat kanceláře a spouštět výrobu v továrnách, zavřených od konce ledna v rámci opatření proti nákaze.

Kina, kadeřnictví a další podniky, považované za nedůležité, zůstávají zavřeny. Mnoho lidí raději neutrácí své peníze v obavě ze ztráty zaměstnání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme