Roboti nás brzy připraví o třetinu práce, tvrdí studie. V ohrožení jsou hlavně mužská pracovní místa

Až třetinu stávajících pracovních míst v Británii by mohly do roku 2030 převzít roboti. Méně ohroženy mají být ženské pracovní pozice. Vyplývá to ze studie společnosti PricewaterhouseCoopers, z níž cituje agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robot, roboti, humanoidi | Foto: Fotobanka Unsplash

Automatizací je podle průzkumu ohroženo 30 procent míst v Británii, 38 procent v USA, 35 procent v Německu a 21 procent v Japonsku. Neznamená to prý ale, že se zvýší nezaměstnanost. Práce se spíše změní, než aby zmizela.

Více ušetřeny tohoto trendu budou podle studie ženy. Zatímco obávat se o svou pracovní pozici se bude muset 35 procent mužů, žen jen 26 procent. Muži jsou totiž častěji zaměstnáni na nízce kvalifikovaných pozicích v dopravě nebo ve výrobě. Ženy ale vykonávají zhusta práce, které vyžadují empatii, jako je vzdělávání nebo zdravotní péče.

Přizpůsobit se novým trendům v zaměstnávání se ale podle ekonoma z PwC Johna Hawkswortha budou muset všichni. Zda bude mít robotizace vliv i na platovou nerovnost mezi ženami a muži, ovšem zůstává otázkou. Podle britského statistického úřadu vydělávala v roce 2016 průměrná Britka o 18 procent méně než průměrný Brit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme