Robovysavače uklízejí za vás, ale má to háček: sbírají o vás informace, které nejspíš prodají

Vysají vám celý byt a nechtějí za to nic kromě elektrického proudu. Řeč je o robotických vysavačích firmy IRobot, které jsou k dostání i v Česku. Jenže má to háček: přístroje Roomba zároveň byty mapují a data, která sesbírají, by brzy mohla být na prodej dalším firmám.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robo-vysavač: pilný pomocník, ale zároveň špeh? | Foto: Korn Vitthayanukarun / Alamy | Zdroj: Profimedia

Robotické vysavače jsou v prodeji už několik let. Firma IRobot nyní zvažuje, komu sesbírané informace o bytech přeprodá. Ředitel společnosti Colin Angle pro Reuters uvedl, že vybírají mezi firmami Amazon, Apple nebo Google.

Některé ze zmíněných společností pracují na konceptech chytré domácnosti a vyvíjejí různé asistenty. Data o domácnostech by se jim tak mohla hodit. Mohla by ovšem posloužit také k cílené reklamě.

Virus infikoval přes 14 milionů přístrojů s Androidem. Hackeři vydělávají na zmanipulované reklamě

Číst článek

IRobot ujišťuje, že data prodá pouze se souhlasem uživatelů. Podle amerického serveru Gizmodo podmínky aplikace IRobot Home v angličtině obsahují sdělení, že nasbíraná data mohou být sdílena s třetí stranou pro účely marketingu pouze se souhlasem zákazníka.

Obchodní podmínky však zároveň uvádějí, že firma může poskytnout vaše osobní údaje jiným stranám v souvislosti s jakoukoli transakcí společnosti, jako je sloučení, prodej všech nebo části majetku nebo akcií společnosti, apod.

Záleží tak na právním výkladu. A také to neznamená, že by firma data prodala, aniž by uživatele informovala.

Informovaný souhlas?

IRobot sice zákazníkům umožňuje nahrávání dat na vzdálené úložiště odmítnout, podle právníka Jana Vobořila z neziskové organizace Iuridicum Remedium ale v Česku něco podobného nestačí. Zákazník by musel dát výslovný souhlas se samotným sbíráním a zpracováním dat, upozornil pro Radiožurnál Vobořil.

'Zdravím. Přejete si požehnání?' V Německu mají faráře-robota, věřícím žehná v 5 jazycích

Číst článek

"Jsem přesvědčen, že toto není ten případ. Jestli se někde v obchodních podmínkách nebo v návodu k obsluze skrývá, že firma prodává (sesbíraná) data nebo že je vůbec zpracovává, určitě to nelze pokládat za souhlas klientů. To, že si koupíte nějaký produkt, ještě neznamená, že dáváte informovaný souhlas ke zpracování osobních údajů," míní právník. 

Podle Vobořila by podobné chování mohlo být v Česku hodnoceno jako protiprávní.

Nicméně server Gizmodo upozorňuje, že podmínky používání vysavače Roomba mohou obsahovat určité kličky, které by sdílení dat bez dalšího souhlasu umožnit mohly.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme