Rodiny s dětmi by si podle ministra Škromacha měly polepšit

Tatínkové na mateřské a maminky vydělávající peníze. V Česku to je stále ještě neobvyklé, ale změnit to chce Národní koncepce rodinné politiky, kterou ve středu večer jednomyslně schválila vláda. Přípěvek v rodičovství se podle dokumentu bude zvyšovat podle inflace. Rodiče by také mohli dostávat dávky na hlídání dětí a školní pomůcky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach | Foto: Radio Praha

Více zapojit otce do výchovy dětí a umožnit lidem lépe skloubit profesní a rodičovskou roli. To vše slibuje Národní koncepce rodinné politiky. Jak uvedl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, měl by se zvýšit příspěvek v rodičovství, který je v současné době 3 653 korun.

Šéf resortu slibuje i další finanční výhody rodinám s dětmi: "Počítáme také s tím, že u dětí, které jsou mladší tří let, by byl vyplácen příspěvek na hlídání tak, aby si tyto rodiny mohly zajistit i další služby, které by jim ulehčily život."

Škromach se také rozhodl potěšit žáky - příspěvek na školní pomůcky pro prvňáčky by se prý dal rozšířit i na další ročníky: "Postupně, pokud budou finance a zdá se, že KDU změnila svůj postoj k sociálním výdajům, tak bychom mohli dávat příspěvek všem studentům vždycky na začátku školního roku. Je to určitá kompenzace nákladů, které souvisí s počátkem školního roku: cvičky, pastelky a další vybavení, které dneska už nezajišťují školy, ale rodiče."

Vláda chce také podpořit práci z domova a více využít volnou pracovní dobu i částečné úvazky. Kritici včetně některých politiků z KDU-ČSL ale materiálu z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí vyčítají, že je příliš obecný a dostatečně neřeší finanční stránku věci.

Někteří poslanci za KDU-ČSL a ODS představili alternativní návrhy, jak podporovat rodiny. Chtějí například zavést daňové úlevy pro rodiče a motivovat je, aby zůstávali s dětmi doma. Daňové úlevy by podle nich měly nahradit současné přídavky na děti.

Marián Vojtek, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme