Ropa a plyn jsou v severní Africe těsně svázané s politikou, říká analytik Lee

Cena v Londýně obchodované ropy typu Brent se dostala na více než dvouleté maximum. Důvodem jsou ozbrojené střety mezi vládními jednotkami a opozicí v Libyi. Ty by totiž mohly ohrozit vývoz ropy ze země, která má její největší zásoby v Africe.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Lee

Julian Lee | Foto: Centre for Global Energy Studies

Navíc revoluce v Libyi jen potvrzuje, že by po Tunisku a Egyptě mohlo i v dalších zemích v regionu dojít ke změně režimu. A právě ta může ovlivnit vývozy ropy a plynu. Romanu Chlupatému to v Londýně potvrdil analytik Centra pro globální energetická studia Julian Lee.

Zaměřme se na to, co se nyní děje na severu Afriky a na Blízkém východě. Do jaké míry to analytici energetického sektoru sledují; do jaké míry to i pro vás může změnit pravidla hry?

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Centra pro globální energetická studia Julian Lee odpovídal na otázky Romana Chlupatého

„Tak já si myslím, že politika na Blízkém východě a na severu Afriky byla vždy důležitá. Ropa a plyn v tomto regionu jsou tak natěsno svázané s politikou, že si prostě nikdy nemůžete dovolit politiku ignorovat. Což zásadní změny, ke kterým by zejména na severu Afriky mohlo dojít, jen potvrzují.“

„Právě kvůli nim se teď množí spousta s energií souvisejících otázek: jak se například nový režim postaví k zahraničním investorům; jak bude přistupovat k tradičním obchodním partnerům - což jsou v případě severní Afriky zejména Jihoevropané; a jak se Blízký východ napříště postaví k Západu jako takovému?“

„Stejně tak je třeba se v tuto chvíli ptát i na to, zda vlády zemí, které protesty zatím nezasáhly, budou schopny některé věci pozměnit a udobřit si tak své občany. Tím by se totiž mohly vyhnout dramatickým změnám, kterých jsme byli svědky v Tunisku a v Egyptě.“

Podle některých expertů ať už se stane cokoli, nelze čekat, že by těžba a dodávky ropy a plynu výrazně trpěly. Prostě proto, že jsou pro většinu zemí v regionu důležité. Souhlasíte?

„Myslím si, že můžete tvrdit oboje. Určitě můžete tvrdit, že je energetický sektor pro země v regionu natolik důležitý, že si prostě nemohou dovolit netěžit ropu a plyn a nebo nevyvážet ropu a plyn. A proto jsou tato odvětví většinou dobře chráněna a případné přerušení dodávek bývá relativně krátkodobé. Ale to není tak úplná pravda; respektive neplatí to pokaždé.“

„Pokud se zaměříte třeba na to, co se stalo v Íránu v roce 1979, tak zjistíte, že tam premisa o nedotknutelnosti sektoru neplatila. Iránský vývoz tehdy v podstatě zkolaboval. Berte to tak, že oni před revolucí těžili denně nějakých 6 milionů barelů. Po revoluci šlo o 2 miliony. No a od revoluce se nikdy nedostali nad 4 miliony barelů ropy. Přitom je už více než 30 let po revoluci. Jinými slovy, toto byla změna, která měla zásadní vliv na schopnost využívat potenciálu, a stejně tak i na samotný vývoz ropy a plynu.“

Jak pravděpodobné je, že se něco podobného bude opakovat, respektive co by nám mohlo napovědět, zda se to opakovat bude; v čem byl Írán v tomto slova smyslu specifický?

„Částečně to bylo dáno samotnou revolucí, jejím duchem. V důsledku revoluce se totiž ropa a plyn v Iránu staly součástí vysoké politiky, a energetický sektor proto ovládli lidé s řekněme pochybnými technickými znalostmi. Ale částečně to bylo dané i tím, že se po revoluci vyhrotily vztahy se zahraničními investory, s obchodními partnery a nakonec se vyhrotily i politické vztahy s ostatními zeměmi.“

„Írán proto už třicet let čelí sankcím a ty - ať už íránská vláda říká cokoli - měly a mají zásadní vliv na schopnost země investovat a modernizovat ropný a plynařský průmysl. Pokud se tedy vrátíme k vaší předchozí otázce, tak sice platí, že si podle většiny expertů země v regionu ropného a plynařského sektoru váží natolik, že je ochrání. Ale existují i příklady toho, že se občas děje pravý opak,“ řekl Rádiu Česko analytik Centra pro globální energetická studia Julian Lee.

Roman Chlupatý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme