Ropa na světových trzích dál zdražuje

Cena ropy stále roste - na asijských trzích poprvé v historii začala atakovat hranici 60 dolarů za barel. Zdražování strategické suroviny nezastavil ani slib kartelu OPEC, že zvýší těžební limity. Podle Jana Procházky ze společnosti Cyrrus za tím stojí hlavně nepokoje v Nigérii, která je osmým největším producentem ropy na světě. Navíc, většina její ropy jde na trhy ve Spojených státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ceník čerpací stanice | Foto: Jan Rosenauer

Podle Jana Procházky se růst ceny ropy pochopitelně projeví i na našich čerpacích stanicích. "Trh čekal spíše na uklidnění situace, když minulý týden ropný kartel zvýšil své kvóty, což však nemělo výrazný efekt, protože kvóty byly zvýšeny jen kosmeticky na úroveň aktuálně těženého množství, a tato situace se postupem času přelije do České republiky, kde v dalších týdnech očekáváme postupný růst cen pohonných hmot. Podle našich odhadů by se ceny benzinu měly přiblížit třicetikorunové hranici za litr, ale neměly by ji překročit."

Pohonné hmoty v Česku už nějakou dobu zdražují, a to právě kvůli růstu cen ve světě a také kvůli posilujícímu dolaru. Oproti začátku měsíce však nárůst výrazně zpomalil. Benzin Natural 95 zdražil za poslední týden o pět haléřů na průměrných 28,13 koruny za litr. V Praze je jeho cena nejvyšší, řidiči tam v průměru za litr zaplatí 28,62. Naopak nejlevněji motoristé natural natankují na severní Moravě - v průměru za 27,87.

Nafta minulý týden v Česku zdražila o 11 haléřů na 27,97 koruny za litr.

Marika Táborská, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme