Do Maďarska přitekla testovací várka ruské ropy. Stále je znečištěná chloridem

Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL již obdržela testovací dodávky ruské ropy z ropovodu Družba. Agentuře Reuters to potvrdily dva zdroje. Podle jednoho ze zdrojů má dodávaná surovina stále nadlimitní obsah organického chloridu.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná rafinerie, ilustrační foto. | Foto: David Dixon | Zdroj: geograph.org.uk | CC BY-SA 2.0

Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta obnovil přepravu ropy evropským klientům ropovodem Družba v sobotu. Dodávky ropovodem, kterým teče ropa i do České republiky, byly přerušeny koncem dubna kvůli znečištění ropy organickým chloridem, který může poškodit rafinerie.

Ukrajina obnovila dodávky ropy ropovodem Družba, pomohla i maďarská firma

Číst článek

S výpadky dodávek prostřednictvím ropovodu Družba jsou už z minulosti zkušenosti, zejména z 90. let. Přerušení dodávek mělo nejrůznější příčiny od požadavku tehdejšího Sovětského svazu na platbu ve volně směnitelné měně přes spory mezi Ruskem a Ukrajinou o výši tranzitních poplatků až po zaplněné české zásobníky.

Potíže s dodávkami občas působilo i počasí. Ke kontaminaci ropy ale v Rusku dochází zřídka. Podle obchodníků se vyšší podíl organického chloridu objevil v ruské ropě zhruba před deseti lety, avšak znečištění bylo mnohem nižší.

Organické chloridy jsou sloučeniny používané v ke zvýšení těžby z ropných polí a ke zrychlení toku ropy. Sloučeniny je ale potřeba před vstupem do ropovodu odstranit, protože mimo jiné způsobují korozi a při vysokých teplotách mohou vytvářet jedovatý chlór.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme